Samsung UE55D8000 je vizualno čudovito oblikovana naprava, pri kateri se naša pozornost najprej osredotoči na ogromen, jasen zaslon (55 palcev oz. 139 cm) za katerega se zdi, da nima konca. Omejuje ga namreč zgolj tanek rob plastike, kar pa se poleg lepotnega učinka izkaže za koristno predvsem pri gledanju 3D vsebin. Rob televizorja namreč gledalca pogosto moti in tako ne omogoča pravega vzdušja. UE55D8000 pri tem vsekakor nima težav, saj je njegovo predvajanje 3D slike odlično.

Za gledanje tovrstnih vsebin pa seveda potrebujemo tudi posebna očala, ki jih dobimo priložena. Po našem mnenju so udobna in zadostijo svojemu namenu, vendar dokler bodo za gledanje televizorja potrebna posebna očala, se tista prava uporabniška izkušnja, kot smo je vajeni pri naših običajih televizorjih, še vedno skriva nekje v prihodnosti, ko bodo 3D vsebine na voljo brez nerodnih dodatkov.

Televizor, za katerega je potrebno odšteti približno 2.500 evrov, je pri predvajanju slike in zvoka vsekakor odličen, vendar mi smo se ga lotili predvsem zaradi njegove programske opreme. Na njem namreč deluje Samsungov programski vmesnik »Smart Hub«, kar daje omenjeni napravi tudi naziv pametna televizija.

Smisel Smart Huba je, da nam na enem mestu ponudi vse, kar današnji uporabnik potrebuje. Tako kot smo tega vajeni pri mobilnih telefonih ali tablicah, nam Samsung Hub ponuja svoje aplikacije, ki nam denimo pomagajo pri jutranji telovadbi, nam prinašajo novice, ali pa nas zgolj zabavajo.

Televizor je pred tovrstno uporabo seveda potrebno priključiti na internetno omrežje, UE55D8000 pa to zmore tudi brezžično. Glede na to, kako globoko se je multimedija vtisnila v naša življenja, se gotovo ne zdi odveč, da nam pri spletnem brskanju pomaga tudi naprava, ki že več desetletij predstavlja središče naših dnevnih sob.

Če denimo gledate dober film, ga lahko nemudoma priporočite svojim prijateljem preko facebooka ali twitterja. Hub omogoča tudi dostop do mnogih naročniških ponudnikov kot je denimo Netflix, preko katerih je mogoč dostop do tisoče filmov, oddaj in serij (če ste Američan – večina teh namreč ne omogoča vsebin za naš prostor).

V Samsungovi trgovini aplikacij je za sedaj še bore malo aplikacij, gotovo pa je pričakovati, da bo število s časom naraslo – predvsem tistih, ki omogočajo video vsebine (BBC iPlayer, 3D YouTube vsebine). Tudi same aplikacije (Facebook, Yahoo news) bi lahko bile boljše, bolj pregledne in lažje za uporabo, vendar kot že omenjeno, najbrž gre pričakovati napredek in posodobitve tekom časa.

Kar pa je pri uporabi Huba moteče, je samo rokovanje z daljinskim upravljalnikom televizorja. Za premikanje po zaslonu med aplikacijami imamo na voljo smerne tipke – torej gre vse počasi, ena po ena. Tudi tipkanje besed je nerodno in traja.

Če pa na televizor priklopimo pametno napravo preko Samsung remote aplikacije, je celotna zadeva nekoliko lažja. S kretnjami po zaslonu na podoben način kot za daljincem upravljamo s televizorjem, prek All Share aplikacije pa lahko tudi brezžično prenesemo vsebino na zaslon televizorja (video, foto).

Razsodba

Vizualno odlično zasnovan televizor poskrbi za predvajanje čiste in kontrastno bogate slike. Gledanje 3D vsebin je prav tako vredno pohvale, čeprav moramo za to prenašati očala. Po daljšem času gledanja 3D vsebin so nas sicer malce bolele oči, kar pa ni nujno kritika televizorju.

Smart Hub vmesnik napoveduje vključitev televizorjev v spletno dogajanje, ki je bilo dolgo časa rezervirano zgolj za mobilne pametne naprave. Z razvojem novih aplikacij za Samsung Smart Hub si lahko obetamo odlično uporabniško izkušnjo, za sedaj pa je trgovina aplikacij še precej skopa.

Več o zanimivih testih si preberite v Dnevnikovi temi Testirali smo.