Protestniki so letos spreminjali svet. Najbolj izrazito se je to kazalo na Bližnjem vzhodu. Nezadovoljstvo s sistemom, v katerem živimo, pa protestniki kažejo po vsem svetu, tudi v Sloveniji. Vse to so razlogi, da so se pri reviji Time letos odločili, da bo osebnost leta anonimni protestnik.

Od arabske pomladi do okupacije Wall Streeta je bil protestnik tisti, ki je najbolj vplival na dogodke v iztekajočem se letu. Ljudje po vsem svetu kažejo, da jim je dovolj, in da si želijo sprememb ter boljšega življenja.

O mnenju glede protestnika kot osebnosti leta smo povprašali Andreja Kurnika, profesorja na Fakulteti za družbene vede in aktivista gibanja 15o. Strinjal se je, da je letošnji izbor protestnika še kako primeren. "S tem, da zdaj ne vem, kaj je pravzaprav v ozadju tega, da je dala revija Time to titulo protestniku. Jaz mislim, da se kaže to, da ta gibanja ne pomenijo več možnosti reforme predstavniške demokracije. Tudi v Tuniziji, kjer se je recimo vse skupaj začelo, imate revolucionarne procese, ki tečejo avtonomno in ločeno od volitev v ustavodajno skupščino. V Združenih državah Amerike kaže, da ... recimo, ko so vprašali Naomi Klein, kaj poreče tistim, ki pravijo, da je Occupy Wall Street odgovor na Tea Party. Naomi Klein je odgovorila: Mislim, da je Occupy Wall Street odgovor na demokrate, na Obamo. Ta gibanja se ne da vpreči v nek reformni projekt predstavniške demokracije. To je revolucionarno gibanje."

Preberite še Timova osebnost leta je protestnik in Ne priznavamo niti trga niti države kot tista, ki naj bi organizirala družbene odnose.