Predsednica NSi Ljudmila Novak je sicer že napovedala, da najbrž v koalicijo z Jankovićem ne bodo šli, pač pa bodo konstruktivna opozicija. Novakovi je sicer žal, da jim je na volitvah malo zmanjkalo do petega poslanca, a glasovi iz tujine morda to še spremenijo, je dejala ob robu seje izvršilnega odbora stranke.

Glasove podpore na volitvah analizirajo tudi druge stranke. Že v sredo so se sestali novi poslanci SD, ki so za začasnega vodjo izvolili Sama Bevka, novi poslanci Pozitivne Slovenije pa so se pogovorili o delu stranke po volitvah.

Pozno zvečer so se prvič srečali tudi poslanci Liste Virant. Po sestanku je predsednik stranke Gregor Virant dejal, da je glede koalicijskih pogajanj poslanska skupina "čvrsta, kompaktna in enotna." Njihovo enotno stališče je, da morajo biti načelni in braniti svoj program in stališča. Njihovo pogajalsko skupino pri pogajanjih o vstopu v koalicijo bo vodil Janez Šušteršič, Virant pa pričakuje, da bo svojo pogajalsko skupino imenoval tudi Janković.

Stranke, ki so na volitvah zabeležile slabši rezultat od pričakovanega, pa se soočajo tudi z razmisleki o tem, ali bi se moralo vodstvo strank zamenjati. Tako so v tem tednu že napovedali volilno konvencijo v Zares, v ponedeljek pa je izvršilnemu odboru SDS ponudil svoj odstop tudi predsednik stranke Janez Janša, a so ga člani odbora soglasno zavrnili.

Tudi predsednica LDS Katarina Kresal je članom izvršnega odbora ponudila odstop z vrha stranke, o tem bo sicer razpravljal še svet stranke, zadnjo besedo pa bo imel kongres. Danes naj bi se s Kresalovo sestal tudi Aleš Zalar, trenutno edini minister LDS v vladi, ki opravlja tekoče posle. Zalar je bil namreč do srede v Angliji, zato pravi, da ga zanima, kaj se je pravzaprav zgodilo. O tem, da bi sam želel stopiti na čelo stranke, pa zaenkrat še ni razmišljal, je dejal za STA.