"Če bomo imeli dovolj velik vpliv, gremo v koalicijo. Vsekakor pa podpiramo mandatarja Jankovića in oblikovanje nove vlade," je po sestanku povedal začasni vodja nove poslanske skupine SD Samo Bevk. Zoran Janković je ob popoldanskem srečanju s poslanci svoje stranke dosedanja pogajanja o sestavi vlade ocenil kot konstruktivna. Prepričan je, da mu bo koalicijo uspelo sestaviti.

Gregorju Virantu se zdi zelo pomembno, da bi zmerni del slovenske politike, torej SD, SLS in Lista Virant, skupaj vstopil v koalicijo. S tem bi dobili široko koalicijo, v kateri bi bile druge stranke približno tako močne kot Jankovićeva Pozitivna Slovenija. Prednosti široke koalicije zmernih strank so včeraj izpostavili tudi nekateri poslanci Pozitivne Slovenije.

Virant je ob prihodu na pogovor k Jankoviću ponovil, da njihova stranka ne bo šla v koalicijo za vsako ceno in da bodo ostali zvesti svojim principom ter svojemu programu. Ključni točki, kjer prihaja do razhajanj med Pozitivno Slovenijo in njihovo stranko, sta po njegovih besedah dvig DDV in vprašanje odnosa do državnega premoženja. Strinjajo se z Borutom Pahorjem, da predsednik vlade in ministri s tem premoženjem ne smejo mešetariti. Prav tako Lista Virant nasprotuje dodatnemu zadolževanju države, pred morebitnim dogovorom o koaliciji pa bodo morali razčistiti tudi odnos do korupcije. "Stranka Zorana Jankovića meni, da v Sloveniji korupcija ni problem, mi smo prepričani, da je in da jo je treba zelo intenzivno preganjati," je poudaril nekdanji minister za javno upravo.

V Državljanski listi Gregorja Viranta bodo tudi vztrajali, da stranka predsednika vlade, "ki ima nad sabo določene sume, ki jih raziskujeta davčna uprava in policija", ne sme obvladovati notranjega in finančnega ministrstva. "Mi takšnemu ravnanju ne bomo držali štange," je zagotovil Virant. Ne bodo sicer vztrajali, da ta ministrstva vodi prav njihova stranka, pomembno pa se jim zdi, da se Janković tema resorjema odpove in da dobijo na njuno čelo verodostojna ministra, ki bosta garancija za pregon gospodarskega kriminala in korupcije. Vendar pa Virant pričakuje, da bodo pred morebitnim vstopom v koalicijo dogovorjene rešitve o vseh teh vprašanjih natančno zapisali. Tudi njega pa podobno kot Pahorja moti Jankovićev avtokratski politični značaj.

Na vprašanje o morebitni tehnični vladi (ki bi morda lahko prišla v poštev, če Janković ne bi mogel sestaviti vlade), na čelu katere nekateri vidijo tudi podpredsednika Liste Virant Janeza Šušteršiča, pa je ta včeraj dejal, da je do morebitne tehnične vlade nepredvidljiva in dolga pot. Pogajanja o koaliciji bodo verjetno dolgotrajna, marsikdo bo spreminjal svoja stališča. "Tehnična vlada je na koncu lahko boljša rešitev kot nove volitve," je še dejal Šušteršič.

"Brez veze," pa je bil včeraj edini komentar Gregorja Viranta na navedbe evropskega poslanca iz vrst SDS Milana Zvera v Večeru, da je imel pri porazu desnice na teh volitvah Virant podobno vlogo, kot jo je imel pred petnajstimi leti Ciril Pucko. Glede informacij, ki se pojavljajo v javnosti, da naj bi Slovenska demokratska stranka poskušala prepričati nekatere poslance Liste Virant, naj prestopijo v SDS, pa je Virant po včerajšnjem večernem sestanku s poslanci svoje stranke dejal, da takšnega pritiska ni bilo. Prav tako so informacije o novačenju poslancev Liste Virant včeraj zanikali v SDS.