Po Delorsovih besedah dolžniška kriza območja evra ne izvira iz same ideje skupne evropske valute, temveč so zanjo krivi politični voditelji, ki so bili odgovorni za njeno vzpostavitev. Delors, ki je Evropsko komisijo vodil med letoma 1985 in 1995, pri čemer je odigral tudi vključno vlogo v procesu, katerega rezultat je bil evro, političnim voditeljem tedanjega časa očita, da so bili slepi za šibkost in neravnovesja med gospodarstvi nekaterih evrskih držav.

"Finančni ministri niso želeli videti ničesar tako težavnega, s čimer bi se morali soočiti," je menil zdaj 86-letni Delors. Prepričan je sicer, da morajo danes odgovornost za dolžniško krizo nositi vse države. Prav to pa stopnjuje zaskrbljenost, vezano na preživetje evra, je poudaril in dodal, da se morajo v tej luči vase zazreti vsi akterji.

Odziv sedanjih evropskih voditeljev na krizo se mu sicer zdi "prešibek in prepozen". Nemčiji je pri tem očital trmasto vztrajanje pri ideji strogega nadzora nad denarno politiko, drugim evrskim državam pa odsotnost jasne vizije. Na vprašanje, kako gleda na stališča, kot je britansko, da neka valuta ne more obstajati brez države, je odgovoril, da imajo smisel.

Do Delorsovih komentarjev je sicer prišlo tik pred začetkom za območje evra kritičnega tedna. Nemška kanclerka Angela Merkel je v petek napovedala, da Evropa dela na vzpostavitvi "fiskalne unije", s katero naj bi zagotovili proračunsko disciplino njenih članic. Poleg tega sta Merklova in francoski predsednik Nicolas Sarkozy že pozvala k spremembam lizbonske pogodbe.

Voditelja Nemčije in Francije imata sicer za ponedeljek napovedano srečanje, na katerem naj bi poenotila svoja stališča za vrh EU, ki bo konec prihodnjega tedna.