Predstavnik severnokorejskega zunanjega ministrstva je obenem zavrnil zahtevo ZDA, da mora Pjongjang zapreti obrat za plemenitenje urana, preden se bodo lahko nadaljevala dlje časa prekinjena šeststranska pogajanja o severnokorejskem jedrskem programu.

Pogajanja, ki so se začela leta 2003 in na katerih poleg obeh Korej sodelujejo še ZDA, Rusija, Kitajska in Japonska, so zastala leta 2009, kmalu zatem pa je Severna Koreja izvedla svoj drugi jedrski poskus.

V Severni Koreji pravijo, da bodo z uranom iz obrata v Yongbyonu oskrbovali reaktor na lahko vodo, ki ga bodo uporabljali za proizvodnjo elektrike.

"Pravica do uporabe jedrske energije v miroljubne namene je ključna za suverenost in razvoj Severne Koreje, zato na tem področju ne moremo pristati na popuščanje ali kompromise," je dejal neimenovani predstavnik ministrstva.

ZDA se medtem bojijo, da bo Severna Koreja uran uporabila za izdelavo jedrskega orožja, za katerega je sicer potreben visoko obogaten uran. Da ima Severna Koreja obrat za plemenitenje urana v Yongbyonu, se je izvedelo pred letom dni.

Zahodni strokovnjaki, ki so obiskali obrat, so povedali, da kaže, da je res narejen za miroljubne namene, a bi se ga dalo hitro preurediti v obrat za izdelavo visoko obogatenega urana.

Ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton pa je danes med obiskom v Južni Koreji Pjongjang vnovič pozvala, naj naredi konkretne korake pri opuščanju svojega jedrskega programa.