Po besedah predsednika Zbora za republiko Lovra Šturma njihova včerajšnja slovesnost ni pomenila podpore eni ali drugi politični stranki, temveč udeležbi na predčasnih volitvah in sodelovanju. In sicer sodelovanju med tistimi političnimi strankami, ki so že izkazale zavzemanje za svobodno demokratično družbo in za vrednote, na katerih temelji slovenska država.

Med te stranke pa očitno ne štejejo Liste Virant, saj predsednika te stranke in do pred kratkim predsednika Zbora za republiko Gregorja Viranta na včerajšnjo slovesnost niso povabili. Kot nam je dejal Virant, ga je Šturm že pred časom izključil iz kroga pomladnih strank. »Zapirajo politični prostor v desno, sam sem ga vedno razumel kot širjenje proti sredini,« je nepovabilo komentiral Virant.

So pa včeraj družno stopili na oder in z dvignjenimi rokami skupaj pozdravili zbrane predsednica Nove Slovenije Ljudmila Novak, prvak SLS Radovan Žerjav in predsednik SDS Janez Janša. V NSi so, kot je dejala Ljudmila Novak, polni upanja. »Hoteli so nam ga vzeti, pa se ne damo.« Tako si v stranki želijo, da ima v slovenskem parlamentu glas tudi krščanska demokracija, kot še kako pomembno pa ocenjujejo, da imajo tudi slovenski kristjani v državnem zboru svojo stranko.

»Energija, ki je združila državljanke in državljane v času osamosvojitve, se zbira tudi danes. Vsi ki smo danes v tej dvorani, to čutimo,« je zbrane nagovoril prvak SDS Janez Janša. Po njegovih besedah je čas, da v Slovenijo spet pride »zdrava pamet, da se bo brez zakonov, brez predpisov in brez ukazov vedelo, kaj je prav in kaj je narobe. Slovenija je pravna, ni pa pravična država,« je ocenil Janša. To svojo oceno je pojasnil z več primeri, med drugim s tem, da »smo prišli v položaj, ko je neka hišna žival vplivnega človeka bolj zaščitena kot človek«. Zato, da lahko uredijo razmere, pa po besedah prvaka SDS na letošnjih predčasnih volitvah potrebujejo ne samo zmagovit, temveč tudi odločilen rezultat, ki bo omogočil trdno vlado, katere jedro bodo stranke slovenske pomladi. »Če smo pred dvema desetletjema zborovali za samostojno Slovenijo, potem danes zborujemo za normalno Slovenijo,« je dejal Janša. In dodal, da ni daleč dan, ko bo prišlo do sprememb in bo tudi na ljubljanskem gradu ponovno zaplapolala slovenska zastava.

V SLS so prepričani, da močna pomladna opcija potrebuje močno Slovensko ljudsko stranko. Je pa prvak Radovan Žerjav potrebo po sodelovanju pomladnih strank dopolnil s potrebo po širšem sodelovanju. »Če bo to srečanje razumljeno kot sporočilo, da smo tu zbrani že sami dovolj, da Slovenijo popeljemo iz krize, bo to napačno sporočilo. Ker hočemo izpeljati nujno potrebne spremembe, potrebujemo tudi sodelovanje ključnih političnih sil v Sloveniji. Potrebujemo dogovor, da bomo v te reforme šli, da jih bomo enotno zagovarjali in za njihov uspeh enotno prevzeli odgovornost,« je dejal Žerjav.


Zbrane sta včeraj pozdravila tudi koprski in mariborski župan Boris Popovič in Franc Kangler. Oba sta se zavzela za decentralizacijo Slovenije. Po Popovičevih besedah potrebujemo vlado, ki ne bo poznala samo Ljubljane, temveč bo zanjo obstajal tudi Koper, Maribor, Krško, Novo mesto... Po njegovem prepričanju torej ne potrebujemo takšnega predsednika vlade, kot je ljubljanski župan Zoran Janković, zaradi katerega je 9 milijonov evrov evropskih in drugih sredstev za decentralizacijo športa v Sloveniji končalo v Stožicah.

Kangler pa sebe vidi kot enega od tistih, ki so jih hoteli politično nevtralizirati. »Na Bin Ladna so poslali 20 specialcev, na mene pa 117 policajev. Da so zasegli ptičjo hišico,« je dejal Kangler. Zato si želi, da bi bil tudi on enakovreden in bodo človekove pravice veljale tudi zanj.