Omenjeni način promoviranja in prodaje živil je bil za prehrambeno industrijo in trgovce zelo uspešen, saj raziskava krovne evropske organizacije potrošnikov iz leta 2005 kaže, da potrošniki trditvam večinoma verjamejo. Da so reklamirani učinki na zdravje čista resnica, je menilo kar tri četrtine anketirancev, so v ZPS navedli v sporočilu za javnost.

Zato skupaj z ostalimi organizacijami potrošnikov nestrpno čakajo, da bo Evropska komisija javno objavila celoten seznam zdravstvenih trditev na živilih, ki jih bo potrdila evropska agencija za varno hrano in bodo tako tudi registrirana. Šele potem bodo lahko ugotovili, "kako in v kolikšni meri so nas proizvajalci zavajali oziroma nas še vedno zavajajo", so v zvezi potrošnikov povzeli besede svoje prehranske strokovnjakinje Marjane Peterman.

Evropska komisija bo seznam potrjenih splošnih zdravstvenih trditev objavila predvidoma do začetka prihodnjega leta. Komisija je sicer do 28. julija pregledala 2758 od skupno 4637 trditev, pri tem pa se je izkazalo, da je bila pozitivno ocenjena le vsaka peta.

Z zdravstvenimi trditvami bodo sicer lahko še naprej opremljena tista živila, ki vsebujejo vitamine, minerale in nekatere maščobne kisline iz skupine omega 3, saj je njihov pozitivni učinek dobro raziskan. Zeleno luč za označevanje pozitivnega učinka so dobile tudi topne vlaknine, vendar bodo morali proizvajalci ob tem napisati tudi, koliko določenega živila bo moral potrošnik dnevno pojesti, da bo zagotovil opisani učinek.

Med odmevnejšimi negativnimi mnenji, ki jih je sprejela evropska agencija, ZPS navaja živila, ki vsebujejo probiotike in prebiotike. Negativno mnenje velja tako za trditve, da probiotiki in prebiotiki učinkujejo na imunski sistem, kot za tiste, ki govorijo o ugodnih učinkih na prebavo.

Čim več sadja in zelenjave

V zvezi potrošnikov opozarjajo, da bodo na trg prihajali vedno novi izdelki in prehranska dopolnila z zdravstvenimi trditvami, potrošniki pa morajo zato sami presoditi, ali določeno živilo res potrebujejo za vzdrževanje zdravja.

Obenem poudarjajo, da je temelj zdravja še vedno uravnotežena, mešana in pestra prehrana z veliko zelenjave in sadja. Potrošniki naj pri nakupu dajo prednost manj predelanim živilom, pri visoko predelanih pa naj preverijo njihov prehranski profil. Informacije v zvezi s tem lahko dobijo na spletnem mestu: www.veskajjes.si.