Kot je na novinarski konferenci na indonezijskem Baliju povedal Ban, ga je mjanmarski predsednik na današnjem srečanju ob robu vzhodnoazijskega vrha povabil na obisk, sam pa je povabilo sprejel. Banova pot v Mjanmar naj bi sledila v bližnji prihodnosti, po besedah odposlanca ZN za Mjanmar Vijaya Nambiara "v nekaj mesecih".

Kot je še povedal Ban, je svojega sogovornika danes pozval k nadaljnjemu izvajanju političnih reform. Ob tem mu je pojasnil, da so pričakovanja mednarodne skupnosti - še posebej ob dejstvu, da bo Mjanmar leta 2014 predsedoval Združenju držav jugovzhodne Azije (Asean) in bo v tem letu tudi gostil vzhodnoazijski vrh - ogromna.

Je pa Ban dodal, da ZN tako kot države Aseana pozdravljajo razvoj dogodkov v Mjanmaru, odkar je na oblasti Thein Sein, oziroma odkar je ta jugovzhodna azijska država v začetku letošnjega leta po več desetletjih vojaške hunte dobila civilne oblasti.

Ameriški predsednik Barack Obama je zgodovinski obisk Clintonove v iz mednarodne skupnosti doslej izobčenem Mjanmaru napovedal v petek ob robu vrha Aseana na indonezijskem Baliju. Prvi obisk kakega ameriškega državnega sekretarja v Mjanmaru v več kot 50 letih je predviden za 1. in 2. december.

"Američane je desetletje skrbelo, ker Mjanmarci niso bili deležni spoštovanja človekovih pravic. A v zadnjem času je prišlo do napredka, kot sta izpustitev političnih zapornikov in zmanjšanje medijske cenzure. Skupaj so to najpomembnejši reformni koraki, ki smo jim priča v Mjanmaru v zadnjih letih. Seveda pa pričakujemo še več," je ob tem dejal Obama.