Podatki izvirajo iz britanske raziskave Cohort, ki od leta 1970 spremlja tisoče ljudi. Inteligenčni kvocient otrok so v sklopu testa preverjali, ko so bili otroci stari 5, 10 in 16 let. Raziskava je sodelujoče spraševala o uporabi mamil, kot tudi o izobrazbi in drugih socialnih in ekonomskih dejavnikih. Ko so anketiranci dopolnili 30 let, so jih vprašali, če so v preteklem letu uživali droge, kot so marihuana, kokain ali heroin.

Raziskava je pokazala, da so moški, ki so v otroštvu imeli visok inteligenčni kvocient, dvakrat pogosteje posegali po prepovedanih drogah kot njihovi vrstniki, ki so se odrezali slabše. Ženske, ki so imele v otroštvu višji inteligenčni kvocient, pa prepovedane droge koristijo kar trikrat pogosteje od vrstnic. Visok inteligenčni kvocient je določen med vrednostma 107 in 158, povprečen inteligenčni kvocient pa znaša 100.

Vodilni raziskovalec James White, sicer psiholog na Univerzi v Cardiffu, pravi, da nad rezultati ni presenečen. "Predhodne raziskave so pokazale, da ljudje z visokim inteligenčnim kvocientom povečini živijo zdravo, a kot odrasli pogosteje uživajo prekomerne količine alkohola. Sumimo, da so bolj odprti za nove izkušnje.“ White in soavtor v raziskavi prav tako omenjata raziskave, ki kažejo, da otroci z visokim inteligenčnim kvocientom po drogah segajo zaradi zdolgočasenosti ali, da bi shajali s svojo drugačnostjo.