SDS, kot je bilo razumeti Janšo, prejšnji teden ni podprla obravnave vladnega interventnega zakona oziroma nekoliko omiljenega predloga poslanske skupine Zares, zato ker v stranki menijo, da v tem sklicu parlamenta ni mogoče ponuditi celovite rešitve. Pri tem je Janša opozoril, da bi bil zakon, ki mu del sindikatov nasprotuje, blokiran in bi tako zagotovo padel v čas po 1. januarju 2012.

Čas do volitev, ki po besedah Janše pomeni drugi korak, bodo zato izkoristili za pogovore s socialnimi partnerji, v tretjem koraku, takoj po volitvah, pa bi morala nova oblast poskrbeti za to, da se čim prej konstituira parlament in doseže dogovor o interventnih ukrepih. Po Janševih ocenah bo na voljo zgolj dva tedna časa.

SDS predlaga, da bi se izdatki zamrznili le do sprejetja novega proračuna za leto 2012 in ne za vse leto, kar pomeni, da bi zamrznitev po Janševem mnenju trajala od tri do največ pet mesecev. Janša sicer opozarja, da bo morala nova vlada hkrati z rebalansom državnega proračuna predlagati več omejitvenih zakonov za javni sektor, pri katerih ne bi šlo zgolj za zamrznitve, ampak tudi zmanjšanja; tako na primer predlaga, da se znižanje plač funkcionarjev za 10 odstotkov nadaljuje tudi po sprejemu rebalansa.

Posedi za polletni dogovor

Sindikat Pergam z Janezom Posedijem na čelu je včeraj predlagal dogovor o šestmesečnem obdobju, v katerem ne bi bilo nikakršnih aktivnosti, ki bi imele "negativne posledice za javne finance", v tem času pa bi se različne socialne skupine dogovorile, kako naj bo v prihodnje videti slovenska družba. Posedi meni, da bi morali tak dogovor sprejeti socialni partnerji na nujni seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS).

Kljub retoriki, ki bi jo verjetno podprle vse politične stranke, je treba opozoriti, da Posedi "negativne posledice za javne finance" razume nekoliko drugače. Negativne posledice namreč prisoja ravno zamrznitvi plač javnih uslužbencev, pokojnin in socialnih transferjev, obenem pa opozarja, da sedanji način premagovanja krize z varčevalnimi ukrepi in s poseganjem v pravice posameznih skupin dolgoročno ni sprejemljiv. Pri tem izpostavlja, da se je treba za ukrepe dogovoriti in za njih doseči soglasje. Čeprav se je Posedi, tako kot prejšnji teden ob nasprotovanju parlamentarni obravnavi interventnega zakona, z novimi predlogi znova znašel ob boku Janezu Janši, pa zanika da bi glede interventnega zakona potekali kakšni pogovori, dogovori ali usklajevanja s SDS.

Pogajalsko skupino sindikatov prevzel Ščernjavič

Posedi je s svojim pozivom sindikatom, naj ne podprejo interventnega zakona, kot smo že poročali, povzročil odstop vodje pogajalske skupine sindikatov javnega sektorja Dušana Miščeviča. Miščevič svoje odločitve ni spremenil, tako da je pogajalska skupina včeraj za novega vodjo izvolila njegovega dosedanjega namestnika Draga Ščernjaviča, sekretarja republiškega odbora Sindikatov državnih organov Slovenije (SDOS).

Ščernjavič je povedal, da bo pogajalsko skupino vodil do predčasnih parlamentarnih volitev, ki jim bodo sledile volitve tudi v pogajalski skupini. O novih pobudah SDS in Posedija pogajalska skupina menda včeraj ni razpravljala, se pa bo po Ščernjavičevih besedah znova sestala v prihodnjih dneh. Ščernjavič je ob tem dodal, da se je po novem pogajalski skupini včeraj pridružil še reprezentativni sindikat občinskih redarjev, ki ima okoli 100 članov.