V današnjem drugem krogu volitev moči merita sedanja predsednica Ellen Johnson Sirleaf in Tubman. Johnson Sirleafova, letošnja dobitnica Nobelove nagrade za mir, je v prvem krogu 11. oktobra, v katerem se je za šestletni mandat predsednika potegovalo skupno 16 kandidatov, prejela okoli 44 odstotkov glasov, Tubman pa dobrih 32 odstotkov.

Opozicija je oblastem po prvem krogu očitala volilno prevaro. Volilni komisiji je med drugim očitala, da je volitve namerno priredila v korist Johnson Sirleafove in njene stranke Enotnost, izide pa označila za pomanjkljive in posledično neveljavne. 70-letni Tubman, ki je bil pred prvim krogom prepričan v zmago, je pred nekaj dnevi volivce celo pozval k bojkotu drugega kroga.

Opozicija pozivala k udeležbi na protestnem shodu

Opozicija je na predvečer današnjega glasovanja svoje privržence tudi pozvala k udeležbi na protestnem shodu. Že pred shodom so izbruhnili nasilni spopadi med privrženci Kongresa za demokratične spremembe in policijo, ki je med drugim uporabila solzivec. Pri tem so bili ubiti štirje privrženci opozicije, Amnesty International pa je že pozval k preiskavi smrti.

Letošnje volitve veljajo za nekakšen lakmusov test za krhko demokracijo v Liberiji. Očitki opozicije o volilni prevari ter še posebej ponedeljkovo nasilje so tako v državi, v kateri osem let po koncu 14-letne državljanske vojne za stabilnost še vedno v veliki meri skrbi 8000 pripadnikov mednarodnih mirovnih sil Unmil, okrepili strah pred ponovnim prelivanjem krvi.

Volilna udeležba je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa danes nizka in volišča so za razliko od 11. oktobra v veliki meri prazna. Številni ljudje so se po ponedeljkovem streljanju ustrašili, mnogi so se tudi odzvali Tubmanovemu pozivu k bojkotu. Volišča se bodo zaprla ob 19. uri po srednjeevropskem času, zmaga Johnson Sirleafove pa je v veliki meri gotova.