Glavni tekmec sedanje predsednice je 70-letni odvetnik Winston Tubman, nečak nekdanjega liberijskega predsednika Williama Tubmana, ki velja za očeta moderne Liberije. Bitka med njim in Johnson Sirleafovo bo tesna, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Skupno se za predsedniški mandat sicer poteguje 16 kandidatov.

72-letni Johnson Sirleafovi, ki je leta 2005 postala prva predsednica kake afriške države, večina priznava, da je naredila veliko za obnovo gospodarstva in da zna privabiti tuje investitorje. A po drugi strani se Liberija še vedno sooča s hudo revščino, kar 80-odstotno brezposelnostjo in razširjeno korupcijo.

Njeni kritiki ji predvsem očitajo, da v državo, ki jo je v letih 1989-2003 pretresala krvava državljanska vojna, ni znala prinesti sprave. Med drugim ni uresničila priporočil posebne komisije za resnico in spravo. Ta je sestavila seznam oseb, ki naj bi jim morali zaradi podpore nekdanjemu predsedniku Charlesu Taylorju prepovedati udejstvovanje v javnem življenju, na njem pa je tudi sama predsednica.

Volitve bodo sicer nekakšen lakmusov test za krhko demokracijo v Liberiji. Potem ko so prejšnje volitve organizirali Združeni narodi - v državi je še vedno prisotna 8000-članska misija ZN -, je to nalogo tokrat prvič prevzela državna volilna komisija.

Dodaten izziv predstavlja nemirna meja s Slonokoščeno obalo, od koder so se zaradi nedavnega povolilnega nasilja v Liberijo zatekli številni oboroženi plačanci.