Kot je ob robu srečanja grškega premiera Papandreua z nemško premierko Angelo Merkel, francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyem, direktorico IMF Christine Lagarde in predstavniki EU za nemško tiskovno agencijo dpa povedal omenjeni vir, je bila odločitev grške vlade za referendum šok. Grki morajo razumeti, da celotna Evropa ne bo čakala več tednov na rezultat njihovega referenduma, je ponovil besede nekaterih predstavnikov držav evroobmčja.

Omenjeno srečanje, ki se je začelo zgodaj zvečer za zaprtimi vrati še traja, po nekaterih informacijah pa po koncu sogovorniki ne bodo dajali izjav.

Preberite še: Nabor rešitev evropske dolžniške krize vse bolj luknjast

Odločitev Grčije o razpisu referenduma je danes naletela na grajo iz vseh delov sveta. K izpolnitvi zavez so državo med drugim pozvale ZDA, Kitajska, Japonska in Indija. Zavrnitev ukrepov na referendumu bi lahko povzročila, da Grčija ne bi bila več sposobna plačevati obveznosti. Posledično bi imele evropske banke, ki so vlagale v grške obveznice, velike izgube, izključena ni niti nova recesija v razvitih državah.

Nemčija in Avstrija sta grško vlado tudi opozorili, da odločitev o izplačilu zadnje tranše posojila Atenam še ni dokončna. Izplačilo zadnjega obroka posojila Grčiji, vrednega osem milijard evrov, bo tako odvisno od izida pogovorov, ki bodo na mednarodni ravni potekali v prihodnjih dneh.

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je v Cannesu, kjer se bo v četrtek začel dvodnevno srečanje predstavnikov 20 gospodarsko najmočnejših držav sveta (G 20), "zelo iskreno" pozval k narodni in politični enotnosti v Grčiji. Ob tem je opozoril, da bi imela zavrnitev nedavnega evropskega dogovora o pomoči državi "nepredvidljive posledice", ki pa bi bile za Grke vsekakor bolj boleče kot v primeru sprejetja pomoči.