"V Sloveniji se 15 let pogovarjamo o decentralizaciji, proces pa gre v nasprotno smer. Uradniki po državnih institucijah nam določajo, kaj bi mi morali delati, s čimer se ne strinjamo," je na seji pojasnil Šrot. Kot dolgoletni župan Šrot opaža čedalje več zadev, kjer predvsem uradniki po posameznih ministrstvih "dobesedno zapirajo pravico odločati o stvareh", ki se tičejo zgolj njih oz. okolij, ki jih predstavljajo kot župani.

Ob problemih, s katerimi se sooča kot župan občine Celje, je po njegovih ocenah 60 ali 70 odstotkov takšnih, ki so večinoma "papirnate narave in locirani po različnih ministrstvih". Kot enega izmed mnogih primerov je izpostavil vprašanje, zakaj morajo v Celju, če želijo obnoviti mestni park, dobiti dovoljenje državnih institucij oz. v Ljubljani spraševati, ali se sploh lahko lotevajo tovrstnih projektov.

Takšne razmere se mu zdijo ponižujoče do županov kot politikov na lokalnem nivoju in poleg predsednika države edinih izvoljenih na neposrednih volitvah. "Ljudje so nam zaupali dolžnost, da urejamo mesto in rešujemo probleme, pa jih dostikrat ne moremo," navaja.

Pričakujejo podporo županov iz celotne države

Pobudo za decentralizacijo podpira večina županov iz vrst SLS in na Štajerskem, hkrati pa Šrot upa še na pridružitev županov iz celotne Slovenije, saj se po njegovih besedah vsi ukvarjajo z zelo podobnimi problemi. Od stranke pričakuje podporo, pa tudi, da na bližnjih predčasnih parlamentarnih volitvah ne bo sklepala koalicije s tistimi, ki te decentralizacije ne podpirajo.

Obenem se je celjski župan dotaknil tudi programa SLS, ki med drugim vsebuje krepitev upravnih enot. Kot je dejal, ne vidi razloga, zakaj ne bi "cele vrste upravnih zadev, ki jih opravljajo upravne enote, opravljale občine kot naloge, prenesene s strani države". Po njegovem bi bilo treba razmisliti o ukinitvi upravnih enot: "Mogoče bi bil lahko to zametek neke regionalizacije v prihodnje."

Eden od podpornikov pobude, mariborski župan Franc Kangler, je dejal, da župani zadnje čase ne odločajo več o tistem, za kar imajo nalogo. "Nekdo nam naloge podeli, odločanje pa zadrži. Zdi se mi smotrno, da končno enkrat tudi nova vlada, kakršna koli že bo, dobro premisli, katere naloge bo prenesla bodisi na občino, predvsem pa katere odločitve so občine sposobne sprejeti," je poudaril.

Po mnenju predsednika SLS Radovana Žerjava pa se na lokalnem nivoju "brez dobre volje nekega birokrata v Ljubljani praktično ne more zgoditi nič", kar ni dobro za Slovenijo. Po njegovem je v slovenski državni birokraciji potreben "resen rez".