"Represija je nujna, saj druge stvari odpovedujejo. A hkrati je treba iskati tudi druge načine," pravi kočevski župan Vladimir Prebilič, ki je s predlogom o hori legalis pred časom dodobra razburil javnost.

"Izkušnje nas učijo, da ljudje začnejo poslušati takrat, ko se jih neka stvar osebno dotakne. Nekatere pa bo, žal, moralo udariti tudi po žepu, da bodo razumeli, da nekaj delajo narobe," pravi Prebilič in s tem naznanja novi ukrep v mestu: videonadzor.

"Dodatna varnostna služba že zagotavlja varnost v nočnem času, predvsem med konci tedna. Dogovarjamo se že o postavitvi videonadzora na kritičnih točkah, a ta zahteva dodatna finančna sredstva in pravilnike, ki jih naša zakonodaja narekuje zaradi varnosti osebnih podatkov," je o dodatnem nadzoru, ki ga bodo uvedli v roku enega meseca, povedala podžupanja Lili Štefanič.

Da je najprej nujno poiskati oblike zdravljenja za družino, ki bolna ne potrebuje preventive, ampak kurativo, je prepričan psihoterapevt Bogdan Žorž. "Ustvariti je treba zdravo klimo v družbi, ki bo za normalno sprejela, da so otroci po 22. uri doma. Potem ne bomo potrebovali ne hore legalis ne drugih ukrepov," meni Žorž.

A ker slednje zaradi našega pravnega reda ne bo mogoče uvesti, bodo Kočevci dobili še en odlok, in sicer odlok o popivanju na javnih mestih. "Zakon je tu že jasen, vendar bomo lahko z odlokom sankcioniranje naložili tudi mestnemu redarju. Razlika med policijskim in redarskim sankcioniranjem pa je v tem, da pri policijskih sankcijah obstaja več stopenj pritožb, v primeru redarske kazni pa so pritožbeni organi enostopenjski in se zadeva lahko hitreje zaključi," pojasnjuje župan Prebilič.

Na drugi strani Toni Mrvič pogreša več samoiniciativnosti pri občanih, ki so povečini vdani v usodo in le čakajo, od kod bo priletela kakšna pomoč. Temu, pravi, je treba narediti konec. "Morda bo potrebnega več truda, a se vse da. Narediti takšen prestop v glavi za nekoga, ki je brezposeln 6, 7 ali 10 let, je sicer težko, ne pa nemogoče," meni Mrvič in dodaja, da se lahko z delom in poštenostjo daleč pride.

"Najpomembneje je, da si starši problematičnih otrok več ne zatiskajo oči, saj jih nihče ne obsoja. Prav tako morajo pri reševanju problemov sodelovati mladostniki, ki jim je treba dati enakopravno vlogo," je prepričana podpredsednica društva Pobuda za šolo po meri človeka Angelca Likovič. Slednjo moti, da je danes kazen v vzgoji v celoti izpuščena. "Šli smo predaleč. Otroka ne smeš več udariti, še manj pa ga objeti," pravi Likovičeva, ki govori o tuji praksi, po kateri je šola za starše s problematičnimi otroki obveznost.