Štajerska vpadnica v Ljubljano je tako, odkar je ustavno sodišče odpravilo odlok o njenem poimenovanju zaradi neskladja z ustavnim načelom spoštovanja človekovega dostojanstva, brez imena. Na Titovi cesti sta bili sicer določeni dve hišni številki - stadion in poslovni prostori, so za STA pojasnili na Geodetski upravi RS. Na podlagi odločbe ustavnega sodišča so tako poleg imena ukinili tudi obe hišni številki.

"Če bodo lastniki stavb želeli določiti nove hišne številke, bomo objektom določili hišne številke glede na pripadnost najbližje obstoječe veljavne ulice. Ker pa bo verjetno prišlo do novega imenovanja ukinjene Titove ceste, bo do tega verjetno prišlo šele po imenovanju," so pojasnili in dodali, da so Mestno občino Ljubljana o tem predhodno obvestili. Z ukinitvijo hišne številke tega naslova tako ni možno več uporabljati, kar pomeni, da na ta naslov ni mogoče prijaviti bivališča ali sedež podjetja.

Resni, pa tudi hudomušni predlogi

Do novega poimenovanja ulice pa bi morda lahko prišlo še pred novim letom, je za STA dejala Blažićeva. Po njenih navedbah so na komisiji prejeli med pet in deset pobud za poimenovanje ulic, med njimi je "nekaj resnih, nekaj pa hudomušnih". Več o njih ni želela govoriti, pojasnila pa je, da zdaj pridobivajo še dodatne podatke. Nekatere pobude so namreč po njenih besedah napisane pomanjkljivo, saj ne vsebujejo podatkov o kulturnem pomenu in utemeljitve predloga. Kot napoveduje Blažićeva, bodo pobudnike pozvali, da priložijo zahtevano dokumentacijo.

Pobude na komisiji po njenih besedah še prejemajo. Poleg predloga o poimenovanju morajo pobudniki na komisijo podati tudi utemeljitev, nekateri pa napišejo tudi, katera ulica naj bi se tako imenovala, pojasnjuje Blažićeva. Kot dodaja, pa ponavadi to odločitev prepustijo Mestni občini Ljubljani, da poišče primerno in usklajeno rešitev, ali predlagajo le, na katerem območju Ljubljane bi se ulica tako imenovala.

Komisija namreč tudi na tokratnem zasedanju, ki bo po napovedih Blažićeve konec oktobra ali začetek novembra, ne bo odločala le o poimenovanju štajerske vpadnice, ki se je pred odpravo sklepa ljubljanskega mestnega sveta imenovala Titova cesta, ampak tudi o poimenovanju nekaterih drugih ulic. Tako so tudi sicer v jesenskem času načrtovali zasedanje. So pa ljudje po odločitvi ustavnega sodišča dobili dodatno motivacijo za podajanje pobud o poimenovanju ulic, ne le za odpravljeno Titovo ulico, ampak tudi za druge, je dejala Blažićeva.

Ko na komisiji prejmejo predloge, morajo po njenih besedah pridobiti strokovna mnenja tudi s kulturnega, geodetskega in jezikoslovnega področja. Prav tako pa se o predlogih dogovorijo s predstavniki četrtnih skupnosti. V NSi so že na dan, ko je ustavno sodišče sporočilo odločitev o neustavnosti poimenovanja Titove ceste, predlagali, naj se ta cesta poimenuje po nekdanjem predsedniku vlade Andreju Bajuku, v SDS pa, naj se imenuje po narodnozabavnem glasbeniku Lojzetu Slaku. Prvi je preminil avgusta, drugi pa septembra.

Poimenovanje premisliti na vseh ravneh

Blažićeva ob tem opozarja, da je treba presoditi, koliko časa po smrti je pietetno poimenovati ulico po pokojniku. Dodaja tudi, da se v komisiji izogibajo hipnim predlogom in da vsako poimenovanje temeljito premislijo in uskladijo na vseh ravneh. Na vprašanje, ali je mogoče, da se bo štajerska vpadnica, za katero morajo najti novo ime, imenovala Štajerska cesta, kot se je njen del že imenoval pred poimenovanjem Titove ceste, je Blažićeva odgovorila, da je to stvar dogovora.

Štajersko vpadnico v Ljubljani so mestni svetniki kot Titovo cesto poimenovali aprila 2009, posamezniki iz NSi pa so nato vložili pobudo presoje ustavnosti, v kateri so utemeljili, da je Tito sinonim za kršenje človekovih pravic in da razdvaja javnost. V Ljubljani je sicer Titova cesta pred osamosvojitvijo že bila, tekla je v smeri sever-jug skozi središče Ljubljane. 8. oktobra 1991 so del te ceste preimenovali v Slovensko, del pa v Dunajsko cesto.

Zamenjava imena terja tudi zamenjavo tabel, ki predstavljajo finančni strošek. Kot so ob poimenovanjih ulic aprila 2009 zapisali v gradivu za sejo, ulična tabla z drogom in montažo stane 245 evrov. Po pojasnilih Darje Pungerčar iz Javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice je bilo za Titovo cesto postavljenih pet uličnih tabel. Štiri so odstranili v četrtek, eno pa zaradi ureditve cestišča že prej. Prav tako zakrivajo tudi oznako za Titovo cesto v garažni hiši športnega parka Stožice.