Bolje bi bilo, da Janković konča županski mandat, meni 79,3 odstotka vprašanih. 14 odstotkov jih meni, da bi bilo bolje, da nastopi na državnozborskih volitvah, 6,7 odstotka pa jih je neopredeljenih.

Vprašanje, ali bi lahko človek, udeležen v sodnem procesu, ki ni končan, kandidiral na volitvah, se nanaša zlasti na predsednika SDS Janeza Janšo. 74 odstotkov vprašanih meni, da takšna oseba ne more kandidirati na volitvah. 23,7 odstotka jih meni, da bi lahko kandidiral, 2,3 odstotka pa jih je neopredeljenih.

Med vprašanimi jih 39,6 odstotka meni, da bodo na predčasnih volitvah bolj uspešne desne oz. desnosredinske stranke. 19,4 odstotka jih meni, da bodo bolj uspešne leve oz. levosredinske, 17,9 odstotka, da sredinske, 23,1 odstotka vprašanih pa je neopredeljenih.

Zakona o zamrznitvi plač v javnem sektorju, pokojnin in socialnih transferjev ne podpira 58,7 odstotka vprašanih, podpira ga 36,1 odstotka.

Medtem ko se ustavno sodišče ne strinja s poimenovanjem ene od ljubljanskih vpadnic po Josipu Brozu Titu, ker je to po njegovem mnenju v neskladju z ustavnim načelom spoštovanja človekovega dostojanstva, pa 83 odstotkov vprašanih nasprotuje temu, da bi morali tudi drugi kraji po Sloveniji umakniti poimenovanja ulic in trgov po njem. 15,1 odstotka vprašanih jih meni nasprotno, 1,9 odstotka pa jih je neopredeljenih.

Večina oz. 81,7 odstotka vprašanih ocenjuje kot neprimerno, da primer koroške deklice obravnavajo v državnem zboru. 10 odstotkov vprašanih pa jih meni nasprotno.

Naročnik ankete je uredništvo Dela, telefonsko anketiranje pa je 5. in 6. oktobra na vzorcu 400 odraslih državljanov opravil oddelek za tržne raziskave Dela Stik.