Družina Attemsi je sicer po sklepu sodišča polovični lastnik gradu in pripadajočih zemljišč, s čimer je sprva tudi soglašala, vendar pa si je sedaj premislila.

Občinski svetniki so po široki razpravi sprejeli sklep, naj država v obliki odškodnine ali obveznic poravna polovico od 1.647.956 evrov, kolikšna je bila uradna cenitev kompleksa gradu Brežice. V kolikor sklep ne bo uresničen, so občinski svetniki zadolžili župana Ivana Molana, da nadaljuje s pogajanji o ureditvi vseh premoženjskih razmerij. Če bo dobrih 800.000 evrov vendarle morala poravnati občina, bo to mogoče storiti zgolj v štirih zaporednih letnih obrokih in brezobrestno, vendar bodo o tem dokončno odločali svetniki. Bolj ali manj pa je že sedaj jasno, da bo nepozidana stavbna zemljišča morala občina, kot sedanji lastnik, vrniti upravičencem v naravi.

Sploh je bilo v razpravi slišati mnogo očitkov na račun države, češ da je leta 1945 vojaško sodišče v Mariboru Attemsom zaplenilo celotno premoženje, grajski kompleks pa je nato država dodelila v last občini Brežice. Ta je za objekt, v katerem je regijski Posavski muzej s slovito Viteško dvorano, kot kulturni spomenik nacionalnega pomena, vsa povojna leta vzorno skrbela.

Grad je simbol občinskega središča

Vendar pa v sporu med občino in družino Attems po besedah svetnika Andreja Vizjaka in drugih ostaja mnogo odprtih vprašanj. Zaradi pomanjkljive dokumentacije v različnih arhivih ni povsem znano, ali so sorodniki Attemsov že dobili kakšno nadomestilo za odvzeto premoženje v Avstriji, koliko jim je morebiti plačala Slovenija, kako je z državljanstvom Attemsov in predvsem, koliko denarja je občina Brežice v 65 letih vložila v grad, ki je, prenovljen, sedaj simbol občinskega središča.

Ne gre pozabiti, so poudarjali mnogi, da bo prav letos skoraj v celoti zaključena dva milijona evrov vredna prenova gradu, pri čemer je bilo 1,2 milijona evropskega denarja. Če bi v petih letih prišlo do spremembe lastništva, bi občina Brežice seveda morala ta denar Evropi vrniti. Tudi zato je bilo slišati veliko predlogov, da bi kazalo opraviti poračun med vlaganji v grajski kompleks in prenizko ocenjeno vrednostjo grajskega kompleksa. Vsekakor pa bi rešitev brežiškega spora lahko postala vzorec tudi za preostale podobne primere po državi.

Zmago Jelinčič: Sodišče naj do pridobitve navedene dokumentacije začasno prekine vse postopke

Na sklep občinskih svetnikov so se danes odzvali v Slovenski nacionalni stranki. V stranki zahtevajo, "da se pod nobenimi pogoji Attemsom ne izplača niti evra in še manj kar koli vrača v naravi". Od ministra za pravosodje pa zahtevajo, da od Republike Avstrije "takoj pridobi vso dokumentacijo, iz katere je razvidno, koliko odškodnine je družina Attems kot povračilo za v Sloveniji zaplenjeno premoženje že zdavnaj prejela od Republike Avstrije".

Kot je še zapisal predsednik SNS Zmago Jelinčič, naj sodišče do pridobitve navedene dokumentacije začasno prekine vse postopke in šele nato, po natančni proučitvi in ob upoštevanju odškodnin, ki naj bi jih Attemsi že prejeli, zakonito odloči slovenskemu narodu v prid.