Po večtedenskem komuniciranju prek javnih pisem SIPS, velikega dela podjetij IPS, ki so združena v dve gospodarski interesni združenji, in uprave Luke Koper je včeraj svoj pogled javnosti predstavil prvi mož koprskega podjetja Gregor Veselko.

"Uprava Luke Koper je izvedla vse ukrepe, ki so ji bili naloženi glede reševanja problematike podizvajalskih podjetij na kratek rok," trdi Veselko. Pri tem je mišljena predvsem nova pogodba med Luko Koper in podizvajalskimi podjetji, ki vsebuje vrsto novih kontrolnih mehanizmov, s katerimi se lahko potencialni kršitelji tudi izločijo, in povišanje tarif za 5 odstotkov, kar je namenjeno povišanju plač delavcev.

Rok za podpis nove pogodbe je sicer potekel z zadnjim dnem septembra, vendar jo je podpisalo le 27 od skupno 42 podizvajalskih podjetij, ki zaposlujejo približno polovico podpogodbenih delavcev. Podjetjem, ki pogodbe z novimi pravili igre še niso podpisala, grozi odpoved stare pogodbe v enomesečnem odpovednem roku. Veselko je sicer zagotovil, da bodo še nekaj dni počakali, in pričakuje, da bodo številna podjetja pogodbe podpisala ta teden. V nasprotnem primeru je mogoče pričakovati, da se bodo delavci pri podjetjih, ki niso podpisala nove pogodbe, selili v družbe, ki so to storile.

"Če še vedno obstajajo problemi med SIPS in posameznimi podjetji, morajo to primarno rešiti znotraj njih samih," je ponovil Veselko in poudaril, da uprava Luke Koper ne bo nikoli posegla v delovna razmerja med podjetji IPS in njihovimi zaposlenimi. Glede grožnje s stavko s strani SIPS se je Veselko vprašal: "Proti komu bodo stavkali, proti Luki Koper, proti upravi družbe? Vse, kar je uprava obljubila, je tudi izpolnila."

Reševanje težav podizvajalskih podjetij na dolgi rok pa je še vedno v fazi evalviranja različnih poslovnih modelov, med katerimi se omenjajo obstoječi model z določenimi popravki, socialno podjetje, tako imenovani pool pristaniških delavcev, kot ga poznajo tudi druga evropska pristanišča, ali kakšen drug model.

Včeraj so se prvič od konca protestov v Luki Koper sestali predstavniki SIPS in njihovih delodajalcev. Aleksander Krebelj, predsednik gospodarsko-interesnega združenja Izvajalci luškega transporta, ki združuje podjetja, ki zaposlujejo približno 150 delavcev podizvajalcev, nam je povedal, da je bil sestanek kratek, vendar zelo učinkovit.

"Odvetnik sindikata bo do naslednjega sestanka pripravil tri točke, kjer se bo predlagala ureditev obsega pravic, ki jih pričakujejo delavci, način, s katerim se bodo uresničevale, in prehod delavcev med podjetji," je glede vsebine sestanka dejal Krebelj, ki kljub nestrinjanju z novo pogodbo, ki naj ne bi povečala pravic delavcev ali zmanjšala možnih zlorab, napoveduje, da jo bodo že v nekaj dneh podpisala vsa podizvajalska podjetja.