Papež je v Freiburgu daroval zadnjo mašo v okviru štiridnevnega obiska svoje rodne dežele. Na velikem polju blizu freiburškega letališča so svetega očeta verniki pričakali z bučnim aplavzom, ta pa je dejal, da je obhajanje maše s toliko verniki "ganljivo".

V pridigi je papež sicer poudaril, da ima Cerkev v Nemčiji veliko socialnih in dobrodelnih ustanov, skozi katere verniki "prakticirajo ljubezen do bližnjega na način, ki prinaša koristi družbi in sega do konca sveta".

Obenem pa je nemške katolike pozval, naj sprejmejo izziv. "Dopolnite moje veselje tako, da boste trdno združeni v Kristusu. Cerkev v Nemčiji bo preživela velike izzive sedanjosti in prihodnosti in bo ostala kvas družbe," je dejal.

S temi besedami je Benedikt XVI. ciljal na dejstvo, da se tudi v Nemčiji število aktivnih vernikov zmanjšuje, delno tudi zaradi škandalov, povezanih s pedofilijo v duhovniških vrstah. Že v soboto zvečer je podobno sveti oče ocenil, da "škoda Cerkvi ne prihaja od njenih nasprotnikov, ampak od mlačnih kristjanov". S tem je ponovil tudi svojo konservativno držo v zvezi s perečimi vprašanji, kot so kontracepcija, splav, evtanazija in istospolni zakoni.

S svojimi stališči je papež mnoge tudi razočaral. Tako so na primer nekateri protestanti upali, da bo rehabilitiral Martina Luthra, ki so ga po uporu proti Katoliški cerkvi izključili iz nje. A papež je nakazal, da so bila takšna pričakovanja pretirana.

Prav tako je več od obiska pričakovala nemška judovska skupnost. Vodja centralnega sveta Judov v Nemčiji Dieter Grauman je tako izpostavil, da pogovori s papežem niso prinesli napredka pri bolečih vprašanjih.

Poudarjanje ganjenosti in prizadetosti papeža po srečanju z žrtvami spolnih zlorab, ki so jih zagrešili duhovniki, prav tako ni pomirila slednjih. Skupine žrtev od Vatikana še naprej zahtevajo razkritje arhivskih podatkov, ki bi omogočili natančno preiskavo primerov.

Po pastoralnih obiskih leta 2005 in 2006 je to prvi obisk Benedikta XVI. v Nemčiji. V 82-milijonski Nemčiji sicer prevladujejo protestanti. Katoličanov je 30 odstotkov in pretežno živijo v zveznih deželah na zahodu Nemčije, rimskokatoliška vera pa je večinska le na Bavarskem in v Posarju. sta