Projekt Karierni načrt po petdesetem, ki so ga izvajali še v Veliki Britaniji, Nemčiji, Italiji in na Poljskem, je bil pilotno osnovan z namenom izpopolnjevanja kariernih coachev oziroma trenerjev za podjetja v avtomobilski industriji. Prav ta namreč predstavljajo osnovo zavedanja pomena razvoja možnosti nadaljnjega dela zaposlenih, starejših od 50 let, ki dolgoletne izkušnje prenašajo na mlajše generacije v podjetju ali branži. Trenerji naj bi torej v okviru projekta razvili orodja in kratka usposabljanja, ki bodo vodilnim v podjetjih omogočala sistemski pristop ohranjanja in dodatnega razvoja predvsem tistih kompetenc, ki omogočajo konkurenčno delovanje in poslovanje podjetij. S tem bi dosegli preskok v razmišljanju večine delodajalcev, da so starejši od 50 let zgolj breme in manj učinkovita delovna sila, in sicer tako, da bi starejši zaposleni, namesto da bi odšli v pokoj in s seboj odnesli tudi vse znanje in izkušnje, to znanje in izkušnje prenesli na mlajše generacije.

Upokojenci kot zunanji svetovalci podjetja

Ideja je, da bi starejši od 50 let zadnjih 10-15 let delovne dobe prevzeli vlogo mentorjev in prenašali znanje na mlajše zaposlene, je pojasnila coachinja Glotta Nove dr. Tatjana Dragovič in dodala, da lahko to vlogo opravljajo uspešno le, če jih delodajalec razbremeni nekaterih vsakodnevnih nalog. Delodajalec mora torej prepoznati dodano vrednost starejših zaposlenih in jim po izteku delovne dobe ponuditi pogodbeno delo zunanjih svetovalcev na področju prenosa znanj. A takšnih delodajalcev je danes zelo malo, zato so morali za sistemsko rešitev ohranitve in prenosa znanj v organizacijah narediti še veliko več, je povedala Dragovičeva in pri tem izpostavila izdajo publikacij in priročnikov s konkretnimi coaching orodji za uspešno izpeljan proces prenosa znanja ter priprave za približno petnajst kariernih coachev, ki bodo starejše od 50 let usposobili za prenos znanj in coaching mlajših zaposlenih.

Projekt torej daje prednost zaposlenim, starejšim od 50 let. Ker pa se v času krize soočamo z visokim številom brezposelnih, med katerimi ni malo starejših od 50 let, saj samoumevno "padejo" v skupino težko zaposljivih oseb in zgolj zaradi let izgubijo tržno vrednost, smo povprašali, ali je karierni coaching primeren in učinkovit tudi za to ciljno skupino. Dragovičeva meni, da bi bilo izkušnje iz projekta CP50+ smiselno prenesti tudi na starejše brezposelne, saj so v okviru projekta razvili številna coaching orodja, ki lahko pripomorejo k ozaveščanju brezposelnih o veščinah, znanjih in kompetencah, ki se jih morda sploh ne zavedajo. "Takšno orodje je denimo Inventar kompetenc, s pomočjo katerega karierni coach lahko posamezniku pomaga ozavestiti njegov 'repertoar' kompetenc," je primer orodja, ki je primeren tako za zaposlene kot brezposelne, starejše od 50 let, navedla Dragovičeva.

Kariero naj načrtujejo tudi starejši od 50 let

Pomanjkanje kompetenc je kot eno največjih "hib" starejših od 50 let izpostavila tudi prokuristka Glotta Nove Jelica Pegan Stemberger, ki pri omenjeni ciljni skupini opaža tudi šibko željo po učenju, neaktivnost, čakanje, nizek prag samoodgovornosti in samorefleksije ter valjenje "krivde" na druge. Predvsem pa je zgrešeno razmišljanje, da "bo že kako", poudarja Pegan-Stembergerjeva, prepričana, da lahko za udobje v življenju veliko, če ne celo skoraj vse, naredimo sami.

Tako so tudi v Glotta Novi začeli in še vedno delajo z brezposelnimi v okviru programa Osebni karierni načrt, ki ga brezplačno izvajajo v okviru Točke vseživljenjskega učenja v Centru vseživljenjskega učenja ljubljanske urbane regije. "Brezposelni se poleg tega usposabljajo tudi v programih Veščine vodenja kariere, Karierni portfelj, Delovno mesto in Učinkovita komunikacija," je dodala Pegan-Stembergerjeva in nadaljevala, da so vsi ti programi usmerjeni v dvig samozavesti in motivacije, brezposelni pa trenirajo tudi veščine za samovrednotenje in refleksijo. To je še posebno pomembno v času krize, v kateri se ne le brezposelni, ampak tudi številni starejši zaposleni bojijo, da jih v primeru izgube službe ali stečaja podjetja zaradi starosti nihče več ne bo hotel zaposliti.