Slovenija po navedbah iz slovenskih diplomatskih krogov v Bruslju v tej fazi nima pripomb glede besedila, bo pa pozorno spremljala in sodelovala v nadaljnjem postopku priprave ter podpisa pogodbe, pri čemer bo še zlasti pozorna na spremljanje izpolnjevanja zavez, danih s hrvaške strani.

Viri pri poljskem predsedstvu so sicer ob današnjem dogovoru pojasnili, da so kot predsedujoči polni emocij, saj je ta znak, da se naslednja širitev dogaja kljub krizi.

Dogovor o angleškem besedilu hrvaške pristopne pogodbe so dosegli veleposlaniki držav članic pri EU (coreper II) in tako sklenili dveletno obdobje oblikovanja pogodbe, ki ima 356 strani.

Hrvaška je za članstvo v EU zaprosila decembra 2003. Pogajanja je začela oktobra 2005 in jih končala 30. junija letos pod madžarskim predsedstvom.

Po današnji odločitvi se pričakuje mnenje Evropske komisije, ali je besedilo skladno s tistim, kar je bilo izpogajano, soglasje Evropskega parlamenta in končna odločitev držav članic.

Cilj ostaja, da se Hrvaška EU pridruži 1. julija 2013, po ratifikacijah pogodbe v vseh državah članicah in na Hrvaškem. Ta datum je po navedbah predsedstva vključen v pogodbo.

Nizozemska je sicer danes po navedbi virov pri EU ob sprejetju dogovora pripomnila, da je datum vstopa 1. julij 2013 le "tehnična hipoteza", kar iz besedila pogodbe ni dovolj razvidno.

Nizozemsko stališče, ki so ga podprli tudi Britanci, je po navedbah virov to, da vlade ne morejo zagotoviti datuma vstopa, saj so ratifikacije odvisne od nacionalnih parlamentov.

Poljsko predsedstvo danes ni opredelilo točnega datuma podpisa, je pa očitno, da bo pogodba podpisana po hrvaških parlamentarnih volitvah, napovedanih za 4. december.

Viri pri poljskem predsedstvu so danes pojasnili, da je treba prej izvesti še niz postopkov. Najprej je treba pogodbo prevesti še v druge jezike, kar naj bi bilo končano do konca oktobra.

Nato se začnejo notranji postopki v Evropskem parlamentu, ki glasovanje o pogodbi načrtuje 1. decembra. Potem pa je pred podpisom potrebna še dokončna potrditev v Svetu.

Poljski viri so danes pojasnili, da je prva možnost za potrditev pogodbe v Svetu, v okviru katerega odločajo države članice, 5. december, ko se sestane Svet za splošne zadeve.

Ta časovni okvir naj bi po previdnih poljskih navedbah omogočil podpis do konca leta. Kot najverjetnejši datum podpisa se sicer omenja 9. december.

Viri pri poljskem predsedstvu so ob tem poudarili, da je podpis le "češnja na torti" in da je pomembna vsebina, za katero je treba čestitati sedanji hrvaški vladi.

Nekateri viri v povezavi z datumom podpisa še pravijo, da se poljsko predsedstvo močno trudi, da bi podpis izvedli še pred božičem, za kar sicer naj ne bi bilo nikakršnih zagotovil.

V pristopni pogodbi Hrvaške ni varnostnih klavzul, kakršne so bile vključene v pristopni pogodbi za Romunijo in Bolgarijo, bo pa EU natančno spremljala uresničevanje zavez Hrvaške.

Pristopna pogodba je skupek vseh 35 pogajalskih poglavij, o katerih se je Hrvaška z državami članicami, tudi Slovenijo, pogajala pet let in osem mesecev.

Dokument bo javno dostopen, potem ko ga bo poljsko predsedstvo predalo hrvaški vladi in ko bodo pravniki lingvisti končali revizijo, kar bo po navedbah predsedstva v prihodnjih dneh.