Po mnenju NSIOS so predlagatelji zakon poskušali sprejeti po skrajšanem postopki in brez njihove vednosti, s tem pa so onemogočili javno razpravo. Zato so se tudi odločili za peticijo, s katero zahtevajo umik zakona iz procedure. Predsednik NSIOS Boris Šuštaršič pa je celo napovedal referendum, če bo zakon sprejet.

Po drugi strani pa predlagatelj zakona poslanec Zares Franco Juri trdi, da so predlagatelji odprti za morebitno razpravo in spremembe predloga. A jabolko spora ni v načinu vložitve zakona, temveč v njegovi vsebini. V prvi vrsti zakon predvideva manjši svet fundacije FIHO, ki odloča o delitvi sredstev. Poleg zmanjšanja članov sveta pa NSIOS moti tudi to, da sprememba povečuje število članov sveta, ki jih predlaga vlada.

Druga sprememba, ki je problematična za NSIOS, je uvedba novega člena, ki omejuje članstvo v svetu FIHO. Tako med drugim določa, da člani sveta ne morejo biti hkrati člani organov vodenja organizacij prejemnic sredstev fundacije, kot tudi ne osebe, ki imajo v lasti več kot en odstotek kapitala v Loteriji Slovenija. Kot pravi Juri, so se za ta člen odločili na podlagi mnenja protikorupcijske komisije. A Šuštaršič meni, da bi s to spremembo iz sveta FIHO izločili najbolj kompetentne ljudi, ki so se uveljavili z delovanjem v organizacijah. Na ta očitek Juri odgovarja, da so pripravljeni zakon prilagoditi, tako da bi v svet imeli dostop ljudje s strokovnimi kompetencami, ne pa vsi drugi. Tretja sprememba pa prepoveduje presežek prihodkov fundacije. Šuštaršič je ob tem dejal, da je to nemogoča zahteva, saj fundacija presežke prihodkov namenja za rezervni sklad.

Spremembo zakona pa podpirajo štiri invalidska društva; Društvo YHD, Zveza društev Sonček, zveza društev Invalid in Sklad Silva. Ti so se v izjavi za javnost zavzeli za predlagano spremembo zakona. Po njihovem mnenju predlagane spremembe ne bodo odvzele sredstev invalidom, temveč "se bo zmanjšal zgolj vpliv posamezne organizacije prejemnice".