V obeh strankah so s predlogom za novega predsednik pohiteli, ker želijo, da državni zbor pred pomembnimi odločitvami, kot je glasovanje o zaupnici predsedniku vlade in rebalansu letošnjega državnega proračuna, vodi opravilno sposobno vodstvo. Sledili so tudi Gantarjevi želji, ko je napovedal odstop zaradi odločitve njegovega Zares o izstopu iz vladne koalicije, da kandidata za njegove naslednika izberejo še pred uradnim odstopom 1. septembra in se tako izognejo morebitnim zapletom. Za Germiča so se v obeh strankah odločili soglasno, sta včeraj povedala Dušan Kumer in Borut Sajovic, ki vodita poslanski skupini SD in LDS. Sajovic je Germiča predstavil kot človeka, ki dobro premisli, preden kaj reče, in na katerega se lahko vedno zaneseš.

Kumer je povedal, da so se za Germiča odločili, ker se jim zdi prav, da mesto predsednika parlamenta pripada drugi največji koalicijski stranki. Kumer je še dodal, da so se posvetovali tudi z nekaterimi drugimi poslanskimi skupinami in ugotovili, da bi Germiča podprli tudi poslanci DeSUS in samostojni poslanci. Germič bo tako verjetno izvoljen z večino glasov, podporo so napovedali tudi v nacionalni stranki, ne pa tudi v SLS. "Po mnenju PS SLS je preostanek koalicije za predsednika DZ RS sicer izbral dobrega kandidata, vendar pa ocenjujemo, da ne moremo podpirati agonije, v kateri se je znašla Slovenija in zato predloga ne bomo podprli," so zapisali.  Proti temu, da Germič zasede Gantarjevo mesto predsednika parlamenta, bodo tudi poslanci SDS. Iz SDS so že pred dnevi sporočili, da bodo njihovi poslanci glasovali zoper vsakega kandidata za Gantarjevega naslednika. To je svojevrsten paradoks, kajti prav SDS je bila tista, ki je kar dvakrat poskušala zrušiti Gantarja, ker naj bi pri vodenju zbora kršil ustavo in poslovnik, ko je zavrnil dve njihovi zahtevi za sklic izrednega seje parlamenta.

Drugače kot poslanci SDS pa meni Germič. Včeraj je povedal, da je Gantar svoje delo opravil korektno. Sam je kandidaturo sprejel, ko je videl, da ga nameravajo podpreti poslanci iz večine drugih strank in ker ga pri tem podpira tudi njegova družina. Napovedal je, da se bo, če bo izvoljen, zavzemal za kulturen in spoštljiv dialog ter za temeljit premislek pred glasovanji o zakonih. 51-letni kemijski tehnolog iz Ruš, ki je poslanec LDS že tretji mandat, se poleg politike najraje ukvarja z glasbo - igra tudi v Mogetovem poslanskem bendu - in športom. Kdor poje, ne misli slabo, je prepričan kandidat za novega predsednika državnega zbora.