Na posestvih, od koder je okuženo mleko prišlo, veterinarska uprava izvaja ukrepe. Bolezni pri živalih sicer niso opazili, so pa na mlekomate dali obvezno navodilo uporabnikom, da je treba mleko pred uporabo obvezno prekuhati.

Kot navajajo na zavodu za zdravstveno varstvo, lahko bakterija Coxiella burnetii povzroča bolezen mrzlico Q, ki se prenaša z živali na človeka. Ljudje se navadno okužijo preko delcev v zraku, vendar lahko do prenosa pride tudi z zaužitjem nepasteriziranega mleka ali drugega okuženega materiala.

Simptomi akutne oblike mrzlice Q so podobni kot pri gripi ter lahko vključujejo povišano telesno temperaturo, mrzlico, glavobol, utrujenost, slabo počutje, bolečine v mišicah, vnetje grla in bolečine v prsih. Bolezen pogosto mine sama od sebe in navadno traja od enega tedna do več kot tri tedne. Lahko pa se izraža tudi kronično ali z zapleti v nosečnosti.

Pri ljudeh je inkubacijska doba za akutno obliko mrzlice Q od dva do 48 dni; običajna inkubacijska doba je približno od dva do tri tedne. Kronična oblika mrzlice Q se lahko pojavi od nekaj mesecev do več let po okužbi. Mnogi primeri akutne oblike mrzlice Q so neznačilni ali zelo blagi in ostanejo neopaženi, navajajo v zavodu.

Pri ljudeh mrzlico Q navadno dokažejo s krvnimi preiskavami. Primeri bolezni pri ljudeh se večinoma povezujejo z izpostavljenostjo glodalcem. Ker je eden od možnih načinov izpostavljenosti zaužitje, se je treba izogibati nepasteriziranemu mleku in mlečnim izdelkom, so še navedli v zavodu.