V Damasku so telefon dvignili šele včeraj, ko so sirski tanki oblegali kar tri mesta: uporniško Hamo, Honms in puščavsko mesto Deir Az Zur na vzhodu države. Ban Ki Moonov poziv Asadu, naj nemudoma prekine vojaške napade na civiliste, je naletel na gluha ušesa. Zgolj včeraj naj bi bilo po podatkih sirskih civilnodružbenih organizacij ubitih 57 ljudi. Večino izmed njih je smrt doletela med topniškim in tankovskim obstreljevanjem Deir Az Zura.

Kaj točno se dogaja v obleganih mestih, zaradi medijske blokade sirskih oblasti ni možno z gotovostjo zatrditi. Po poročanju domačinov iz Hame je vojska vkorakala v mesto, postavila kontrolne točke in zdaj prečesava domove za 5000 protestniki, ki se domnevno nahajajo na njihovem spisku najbolj iskanih oseb. Podobna usoda utegne doleteti tudi Deir Az Zur, kjer je topništvo z obstreljevanjem iz daljave pehoti ravnalo pot v središče mesta.

Sveti mesec ramadan, čas spokojnosti, molitve in miru, za sirski režim ne predstavlja ovire, da bi nadaljeval z "nujnim soočanjem z odpadniki, ki terorizirajo mesta", kot se je nedavno izrazil šef sirske diplomacije Valid Al Mualem. V dobrih štirih mesecih upora proti vladavini stranke Baas je bilo ubitih že okoli 2000 ljudi, 3000 jih je brez sledu izginilo, 40.000 oseb pa so aretirali. Čeprav naj bi 25.000 ljudi že izpustili iz zaporov (večinoma se za zapahi znajdejo moški med 15. in 40. letom starosti), je Sirija ta čas še vedno en samcat velik zapor.

Kljub porazni statistiki in uničeni legitimnosti v mednarodni skupnosti sirski režim zagotavlja, da se nahaja na poti reform. Prve večstrankarske volitve, h katerim so povabljene tudi opozicijske stranke, naj bi izvedli do konca leta. Toda protestniki obljubam ne verjamejo. Po vsej moriji, ki so jo v preteklih mesecih uprizorile sirske oblasti, si dialoga s predsednikom Asadom ne znajo predstavljati.

Mednarodni pritisk na Sirijo se medtem krepi tudi med arabskimi državami. Generalni sekretar Arabske lige Nabil Elaraby je včeraj oblasti pozval k takojšnji ustavitvi vseh napadov na protestnike. S pozivom za prekinitev vseh napadov se je oglasila tudi regionalna gospodarska organizacija Svet za zalivsko sodelovanje (GCC), v kateri ima glavno besedo Savdska Arabija. Svoj molk nad dogajanjem v Siriji je prekinila dobra dva meseca potem, ko je z vkorakanjem svojih sil v Bahrajnu zatrla tamkajšnje protestniško gibanje. Potrpljenje s svojo južno sosedo pa izgublja tudi Turčija. Turški premier Reçep Tayyip Erdogan jutri v Damask z "odločnim sporočilom" pošilja zunanjega ministra Ahmeta Davutogluja.