V Moskvi so meteorologi danes zabeležili 33 stopinj Celzija. Vročina močno otežuje dihanje v metropoli, prebivalci katere tudi sicer trpijo zaradi zelo onesnaženega zraka, še piše AFP.

Še slabši pa je položaj v južnih mestih, kot je Saratov, kjer so ruske meteorološke službe danes zabeležile 42 stopinj Celzija. V Samari ob bregovih Volge so termometri kazali le malo manj, in sicer 40 stopinj Celzija.

Temperaturne rekorde meteorologi beležijo tudi v severnih krajih ob polarnem pasu. V Arhangelsku ob Belem morju so v torek izmerili 33,2 stopinje Celzija, kar je absoluten temperaturni rekord v regiji, so še sporočili ruski meteorologi, na katere se sklicuje AFP.

Izjemna vročina in suša sta Rusijo doleteli že poleti 2010, ko je morala država zaradi izrednih razmer začasno prepovedati izvoz žita, v Moskvi pa so poleti v dveh mesecih zabeležili kar 11.000 dodatnih smrti, še piše AFP.

Položaj podobno kot lani otežujejo gozdni požari, ki pa so letos aktivni še od pomladi. Po besedah ruskega ministrstva za izredne razmere so požari trenutno aktivni na 18.000 hektarih gozda, posebno prizadete pa so severovzhodne regije Karelija, območje Arhangelska in Komi ter območje Habarovska na Daljnem vzhodu.

Požari po podatkih ministrstva ogrožajo tudi mesti Volgograd in Rostov na Donu na jugu države.

Z ognjem se po vsej državi bori 4000 gasilcev, ki imajo na razpolago 800 vozil in 20 letal.

Lanski požari, ki so zajeli ruske gozdove in močvirja, so uničili več kot 3000 domov v preko 200 naseljih in terjali približno 60 smrtnih žrtev, še piše AFP.