"Situacija je resna. Podjetja drvijo v stečaj, nimajo za plače in odpuščajo zaposlene, lizinške hiše nam plenijo premoženje. Dovolj je sprenevedanja, naj nekdo v tej državi prevzame odgovornost. Do septembra ne bomo zdržali, pričakujemo takojšnje ukrepe," je od ministra Vlačiča jasno zahteval predstavnik ogoljufanih podizvajalcev Mirko Požar. "Dars se spreneveda, na vas pa je, da vzpostavite red. Odstavite to upravo, odstavite nadzorni svet, rešite zadevo!" je hrulil Požar. A minister Vlačič je poudaril, da država nima vzvodov, da reši nastalo situacijo in da to lahko stori le Dars. Prav tako on ni tisti, ki bi lahko odstavil nadzorni svet Darsa. "Več kot stališča ne morem podati," zatrjuje Vlačič. To je tudi storil.

Potem ko je vlada predlagala Agenciji za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN), naj Darsu naloži, da pogleda vsak zahtevek podizvajalcev za poplačilo posebej, je te dni poročilo Darsa o reševanju teh zahtevkov priromalo na ministrovo mizo. "Z njim nisem zadovoljen, kar tudi pišem v odgovoru Darsu. Nekateri zahtevki podizvajalcev so bili pavšalno zavrnjeni, vsaj en zahtevek je bil zavrnjen zgolj zato, ker je podizvajalec vložil tožbo, kar je sicer njegova ustavna pravica," je povedal Vlačič, ki upa, da bo glede na njegov odgovor "AUKN izvedel določene ukrepe". Kaj konkretno naj AUKN stori, ni opredelil, saj, kot pravi, bi s tem kršil zakonodajo.

Podizvajalci pravijo, da naj Dars unovči bančne garancije glavnih izvajalcev. Naj spomnimo, da podizvajalci še vedno niso predali določene dokumentacije, ki jo Dars potrebuje za pridobitev uporabnega dovoljenja, to pa je ključno, da lahko počrpajo 100 milijonov evrov evropskih kohezijskih sredstev. "Objekt brez uporabnega dovoljenja ni končan. Bančna garancija pa služi za to, da jo investitor uporabi, ko ne more zaključiti objekta," pravi Požar. A tega na Darsu nočejo storiti, saj pravijo, da istih del dvakrat ne bodo plačali, sploh pa ne s sredstvi iz unovčenih bančnih garancij, ki so namenjene dobri izvedbi del in odpravi napak.

Žogico so vrnili na drugo stran. Pravijo, da so podizvajalci sami krivi, da so pristali na bistveno slabše plačilne pogoje v pogodbah med njimi in glavnimi izvajalci. Podobno kot se odgovornosti brani minister, tudi na Darsu menijo, da situacije oni ne morejo rešiti. "To bi lahko storila država s sprejetjem ukrepov, ki bi podizvajalcem lahko pomagali prebroditi to krizno obdobje," končujejo.

Požar kljub temu upa, da bo to ministrovo pismo obrodilo sadove. "Sicer bomo organizirali druge vrste državljanske nepokorščine," grozi. "Če bo treba, bomo vzeli šotore in tako dolgo kampirali na pomurski avtocesti, dokler ne dobimo plačila," pa je dodal eden izmed razjarjenih podizvajalcev.