V četrtek objavljanem poročilu Komisije o uveljavljanju pravic intelektualne lastnine so predstavljeni tudi statistični podatki o vrsti, izvoru in načinu prevoza proizvodov, ki so bili zaradi kršenja pravic intelektualne lastnine zaseženi na zunanjih mejah EU. Prvič je v poročilu navedena tudi vrednost zaseženega blaga, ki je ocenjena na več kot milijardo evrov.

Najpomembnejše kategorije izdelkov, ki so jih zasegli carinski organi, so bile cigarete (34 odstotkov), pisarniški material (devet odstotkov), drugi tobačni izdelki (osem odstotkov), znamke, oznake in emblemi (osem odstotkov), oblačila (sedem odstotkov) in igrače (sedem odstotkov).

Poročilo še kaže, da 14,5 odstotka vseh zaseženih izdelkov predstavljajo gospodinjski proizvodi, kot so šamponi, mila, zdravila ali gospodinjski aparati (sušilniki za lase, brivniki in računalniški deli), ki bi lahko vplivali na zdravje in varnost potrošnikov.

Pri vsem tem opažajo povečano število zasegov poštnih paketov. Kot je ob tej priložnosti dejal evropski komisar za davke, carinsko unijo, revizijski nadzor in boj proti goljufijam Algirdas Šemeta, so se zasegi pri poštnem prometu izjemno povečali, saj se je število primerov potrojilo s 15.000 na več kot 48.000, veliko zaseženega blaga pa je vključevalo zdravila in izdelke za osebno nego. To naraščanje je posledica vse večjega števila nakupov prek spleta.

Dodal je še, da je maja predlagal nove predpise za okrepitev boja proti ponaredkom. Evropski potrošniki in imetniki pravic namreč po njegovih besedah pričakujejo, da bo blago temeljito pregledano in varno. "Še naprej bomo povečevali prizadevanja znotraj EU in z našimi mednarodnimi partnerji, da bi zagotovili najvišjo raven zaščite pravic intelektualne lastnine za podjetja, ki poslujejo zakonito, in potrošnike," je povedal.

Kitajska je bila med državami, iz katerih izvirajo proizvodi, ki kršijo pravice intelektualne lastnine, še naprej na prvem mestu, in sicer je bilo tam skupno proizvedenih 85 odstotkov takšnih izdelkov. Druge države, kot so Turčija, Tajska, Hongkong ali Indija, so bile na vodilnem mestu glede nekaterih kategorij proizvodov (Turčija pri hrani, Tajska pri pijači, razen alkoholnih pijač, Hongkong pri pomnilniških karticah in Indija pri zdravilih).

Kar 90 odstotkov vseh zaseženih izdelkov je bilo uničenih ali pa se je začel sodni postopek za ugotavljanje kršitve.