Cariniki so ogorčeni, ker je vlada sprejela in v parlamentarno proceduro posredovala zakon o organiziranosti in delu v policiji, ki policistom v nasprotju z drugimi uniformiranimi poklici zvišuje nekatere dodatke. Sindikat carinikov od ministrstva za finance zahteva, da se "postavi v bran resnici", od ministrstva za javno upravo pa, da še enkrat postreže "s konkretnimi podatki, do kakšnih dodatkov in v kakšni višini so upravičeni carinski uslužbenci in do kakšnih dodatkov in v kakšni višini so upravičeni uslužbenci drugih organov".

"Država dela neumnosti"

Proti "policijskemu zakonu" protestira tudi sindikat državnih organov. "Gre za mačehovski odnos vlade do socialnega partnerstva in forsiranje znanih parcialnih pristopov, ki so vedno doprinesli k ustvarjanju še večjih anomalij v plačnem sistemu. To je neodgovorno. Ocenjujemo, da vlada v teh zadnjih trenutkih dela še večje neumnosti," je opozoril sekretar republiškega odbora sindikata Drago Ščernjavič, ki ocenjuje, da vlada ponuja "predvolilne bombone, da bi na tak način podaljšala svoj pomen".

Je Kresalova zavedla Križaniča?

Minister za finance France Križanič se bo s sindikatom carinikov, ki zaradi načina urejanja dodatkov v javnem sektorju napoveduje stavko, sestal danes. Križanič meni, da morajo imeti cariniki enak položaj in status kot policisti. Finančni minister France Križanič je po včerajšnji seji vlade na vprašanje, ali bo stopil "v bran carinikom", povedal, da je na spremembe zakona pristal zato, ker mu je bilo rečeno, da imajo takšne dodatke tudi cariniki. "Na sestanku s sindikati bom zagovarjal stališče, da morajo imeti cariniki podoben oziroma enak položaj in status kot policisti. To je v parlamentarni proceduri mogoče doseči," je dejal Križanič. Ob tem se je vprašal, ali lahko nov zakon pomeni rušenje sistema plač v javnem sektorju, o čemer bo moralo po njegovih besedah odgovoriti ministrstvo za javno upravo kot "gospodar postopka".

Križanič se, kot vse kaže, že dlje časa ni slišal z ministrico za javno upravo Irmo Pavlinič Krebs, ki že vse od uvrstitve zakona v vladno proceduro opozarja, da gre za rušenje enotnega plačnega sistema. Izjave ministrstva za notranje zadeve, po katerih naj bi z omenjenim zakonom policisti zgolj dobili enake dodatke, ki jih že prejemajo cariniki in vojaki, pa je že večkrat ocenila kot zavajajoče.

Dodatek za stalnost bi namreč po predlogu novega "policijskega zakona" znašal 0,5 odstotka osnovne plače, medtem ko znaša tak dodatek za vojake, carinike in pravosodne policiste le 0,33 odstotka. Ob tem bi policistom 5-odstotni dodatek za vodenje v nasprotju s preostalimi uniformiranimi poklici pripadal ne glede na izpolnjevanje kriterijev (število zaposlenih in čas dejanskega opravljanja nalog vodenja). Popolnoma nov pa je po besedah Pavlinič-Krebsove dodatek za delo prekrškovnega organa v višini 5 odstotkov osnovne plače.

S predstavniki sindikatov se bo v zvezi s policijskimi dodatki v prihodnjih dneh pogovoril tudi premier Borut Pahor, ki bo prihodnji teden začasno prevzel vodenje ministrstva za javno upravo.

Napovedal je, da bodo, če bo treba, v parlamentarni proceduri vprašanje dodatkov popravili.