V Zares so se zavedali visokih pričakovanj javnosti do vlade, ki je napovedovala prekinitev slabih političnih praks iz prejšnjega mandata, je zapisal Golobič v pismu in dodal, da so v stranki ves čas opozarjali na premajhno učinkovitost v delu vlade, na sprejemanje spornih odločitev in opuščanje nujnih, kar vse je dejansko predstavljalo uvajanje dvojnih meril in posredno rehabilitiralo in legitimiralo najbolj zavržena dejanja prejšnje vlade.

Po referendumu o zakonu o malem delu, ko je postalo jasno, da je nezaupanje v vlado poglavitni razlog za zavrnitev zakona, je Golobič predlagal rekonstrukcijo vlade. V takratnem pismu je povzel ugotovitve, da "bo v Sloveniji kakršnekoli razvojne preboje težko doseči zaradi sistemskih blokad v političnem sistemu, opravilne nezmožnosti političnega razreda, da bi učinkovito naslovil dolgoročna vprašanja razvoja Slovenije, ter dinamike zniževanja proračunskega primanjkljaja, ki temelji na krčenju investicijske in razvojne aktivnosti.

Oceno Zares o nezmožnosti soočenja z realnostjo po mnenju Golobiča potrjujejo tudi zadnje izjave o domnevno radikalnih reformnih namerah manjšinske vlade, pri čemer se dejansko kot edina prioriteta izkazuje zapolnitev izpraznjenih ministrskih mest z začasnimi pooblaščenci in z združevanjem resorjev manj kot leto dni pred volitvami.

Izogibanje pred ključno odgovornostjo mandatarja - predlaganje kompletne ministrske ekipe - po mnenju Golobiča "razgalja preživetveno mentaliteto, ki samo sebe slepi s tem, da v druge projicira domnevne plenilske namene".

Razloga za prizadevanje Zares, da bi prišlo do temeljite prenove vlade in da stranka izstopa iz koalicije, sta po Golobiču dva: neodložljiva potreba po opravilno sposobni in zaupanja deležni novi vladi, ki bi končala politično krizo, in prepričanje, da vztrajanje na osebnih okopih na široko odpira vrata na oblast tranzicijski desnici.

Seveda se v Zares zavedajo, da je do nove vlade možno priti tudi na predčasnih volitvah, kar je edina pot k novi vladi, ki jo je doslej dopuščala SD. Januarja so povedali, da je to zanje lahko povsem sprejemljiva alternativa, če se predhodno odpravi blokade v političnem sistemu, ki bodo ovira vsaki novi vladi. Zavračajo pa tezo, da je vsak predsednik vlade, ki ni Borut Pahor in prihaja iz iste politične opcije, vnaprej razglašen za "kljukca", je še zapisal Golobič.