Poslanska skupina SD se o morebitnem sodelovanju s SDS za spremembo ustave sicer ni pogovarjala, zato je Kumer poudaril, da govori v lastnem imenu. Sprašuje se, kako lahko sodelovanje s SDS pričakujemo glede na to, da je opozicija apriori zavrnila ustavne spremembe v zvezi z referendumom. V poslanski skupini SD so naklonjeni scenariju, po katerem bi najprej sprejemali rebalans proračuna, če ta ne bo sprejet, pa bi moral Pahor po zaupnico. Šele v primeru, da mu je ne bi izrekli, se v SD zavzemajo za predčasne volitve.

Kumer zatrjuje, da parlamentarne krize glede sprejemanja večinskih odločitev v tem trenutku ni. Po njegovih besedah imamo drugo krizo, "krizo vrednot kulturnega dialoga med političnimi strankami. Nekateri v tem mandatu niso dojeli in niso želeli sprejeti, da je nekdo drug po 18 letih dobil zaupanje volivcev". To velja "za vse po vrsti, četudi poslušate tiste odpadnike, ki so po dveh letih in pol ugotovili, da gre za politično razhajanje", je oster Kumer tudi do nekdanjih koalicijskih partneric.

Če poslušamo njihove kritike lahko po njegovih ocenah ugotovimo, da je bila ideja o temeljiti rekonstrukciji vlade le "puhlica in maska za pokritje njihovega presežka k javni nepopularnosti in nesposobnosti te vlade v minulih dveh letih". Opozicijske in nekdanje koalicijske stranke imajo poleg kritike vlade tudi predloge za spremembo ustave in volilne zakonodaje, ki pa zahtevajo dvotretjinsko večino v DZ. Toda predlagatelji po besedah vodje poslanske skupine SD ugotavljajo, da te večine nimajo.

Koalicijski odpadniki, partnerji, nadškof Stres ...

"Tisti, ki govorijo o politični krizi, dobro vedo, da te krize ne povzročajo ljudje, temveč politiki. Zlasti so to dovčerajšnji koalicijski partnerji, koalicijski odpadniki, ki niso zmogli nositi bremena odgovornosti do konca mandata, morebiti predčasno končanega," je oster Kumer. Odgovornost po njegovih besedah nosi tudi opozicija, "ki je s svojimi neprestanimi nasprotovanji in zlorabami na politikantski način vršila funkcijo nadzora koalicije, vlade in večine, tistih, ki so dobili najvišjo stopnjo zaupanja za upravljanje te države."

Kumer je med tistimi, ki povzročajo politično krizo, omenil tudi ljubljanskega nadškofa Antona Stresa, ki je po njegovih besedah pred časom izjavil, da politiki, ki v sedanjih razmerah nočejo predčasnih volitev, niso državniki, temveč neodgovorni politikanti. "Halo, kdo je v tej zgodbi politikant," se je o Stresovi izjavi vprašal vodja poslancev SD.

Sicer se je Janez Janša v zadnjem času dvakrat sestal z Borutom Pahorjem. Po njegovem mnenju se premier zaveda potrebe, da je čim prej treba priti do predčasnih volitev, vendar pa je, kot pravi prvak SDS, očitno, da Pahor za ta korak nima podpore v lastni stranki. Preberite si več ...