Tehnologija vključuje uporabo grafita, ki je sicer bolj znan kot material, ki ga najdemo v svinčnikih. Raziskovalna ekipa je svojo zamisel opisala v znanstveni reviji Applied Materials and Interfaces. V veliko državah po svetu je dostop do pitne vode še vedno omejen.

Podatki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) navajajo, da ima komaj šestdeset odstotkov prebivalcev v Podsaharski Afriki in le petdeset odstotkov populacije v Oceaniji dostop do virov pitne vode. Z grafitom obdana peščena zrna bi lahko predstavljala rešitev – še posebej, ker ljudje že od nekdaj za čiščenje vode uporabljajo pesek.

A z običajnimi peščenimi zrni filtracija sploh ni enostavna. Wei Gao s teksaške univerze Rice je pojasnila, da je filtracija s patogeni in ioni težkih kovin onesnažene vode na takšen način veliko manj učinkovita kot npr. z uporabo finih peščenih zrn. A čeprav je fini pesek malce bolj uspešen, se voda skozi njega pretaka zelo počasi.

"Naš izdelek kombinira drobni pesek s funkcionalnim ogljikovim materialom, ki zadržuje onesnaževalce, obenem pa ponuja odlično pretočnost,“ je dodala znanstvenica. Profesorji, ki so sodelovali pri raziskavi, so še pojasnili, da je možno novost prilagoditi tudi točno določenim onesnaževalcem, poleg vseh naštetih značilnosti pa je izdelek zelo poceni.