Kot so sporočili iz družbe Manpower, od 620 podjetij, kolikor so jih vključili v raziskavo, jih 77 odstotkov v prihodnjem četrtletju ne načrtuje kadrovskih sprememb. "Napoved v tretjem četrtletju kaže, da delodajalci ne nameravajo zaposlovati ogromnega števila novih kadrov, kljub temu pa vsaj ne načrtujejo večjih odpuščanj," ob danes objavljenih podatkih pravi direktorica za iskanje in selekcijo kadra pri družbi Manpower Romana Šercelj.

Neto napoved zaposlovanja - razlika med deležem delodajalcev, ki napovedujejo rast zaposlovanja, in deležem tistih, ki pričakujejo upad zaposlovanja - za tretje četrtletje znaša sedem odstotkov, kar je dve odstotni točki več kot v drugem četrtletju. Glede na raziskavo se bodo zaposlitvene možnosti najbolj povečale v panogi transporta, logistike in komunikacij ter v gostinstvu in hotelirstvu. V teh panogah je okoli petina delodajalcev napovedala dodatne zaposlitve v prihodnjih treh mesecih.

Dodatno zaposlovanje napovedujejo tudi v proizvodnji ter oskrbi z elektriko, plinom in vodo, je pa napoved za ti dve panogi nekoliko slabša, kot je bila za drugo četrtletje. Zmanjševanje števila zaposlenih so napovedali delodajalci v trgovini na debelo in drobno. Neto napoved zaposlovanja za to panogo je z enega odstotka v drugem četrtletju v tretjem padla na minus dva odstotka.

Napoved zaposlovanja v javnem sektorju in sektorju socialnih storitev je še vedno negotova; delež delodajalcev, ki napovedujejo odpuščanja, je enak deležu tistih, ki napovedujejo povečanje zaposlovanja. To razmerje je sicer boljše kot v drugem četrtletju, ko je neto napoved znašala minus tri odstotke.

Največ priložnosti za iskalce zaposlitve so napovedali v severovzhodnem delu Slovenije (v pomurski, podravski, koroški in savinjski regiji), kjer zaposlovanje napovedujejo predvsem avtomobilska podjetja, ter v jugozahodnem delu (v notranjsko-kraški, goriški in obalno-kraški regiji), predvsem zaradi sezonskega povpraševanja v letoviških krajih.

Na svetovni ravni rast zaposlovanja napovedujejo v 35 od skupno 39 držav, vključenih v raziskavo, medtem ko so v drugem četrtletju rast zaposlovanja napovedali v 20 državah. Največ zaposlovanja napovedujejo v Indiji, Braziliji, na Tajvanu, v Turčiji in Singapurju, najmanj zaposlovanja oz. odpuščanje pa pričakujejo v Španiji, Grčiji, Italiji in na Irskem.