Kitajski arhitekti so v zadnjih mesecih skrivaj preučevali slikovito vasico, je povedal tamkajšnji župan Alexander Scheutz. "Ljudje niso preveč zadovoljni, ker se je to dogajalo za njihovimi hrbti," je povedal za nemško tiskovno agencijo DPA.

Župan mesta ob jezeru v slikoviti regiji Salzkammergut je maja po naključju izvedel za načrte, ko se je v Hongkongu avstrijska delegacija dogovarjala za partnerstvo med dvema mestoma. Pred kratkim pa je Scheutz izvedel nekaj nezaslišanega - načrti za kitajsko različico Hallstatta so bili v veliko kasnejši fazi, kot so mu zagotavljali. "Šokiran sem, vendar ne besen," je zadevo komentiral Scheutz, ki je od takrat o tem opozoril tako Unesco kot tudi državne oblasti, poroča nemški Spiegel.

Natančno repliciranje morda ni zakonito, opozarja Hans-Jörg Kaiser z avstrijskega odbora za ohranitev spomenikov pod Unescovim varstvom. "Pravno situacijo moramo še preučiti," pravi Kaiser. Grajenje novih zgradb glede na fotografije je zakonito, je razložil, vendar pa morajo lastniki pred izmero svojih zgradb dati svoje dovoljenje.

Evropski kraji na Kitajskem

Ni pa prvič, da je kitajsko podjetje za navdih uporabilo evropski kraj. Kitajsko mesto Anting, ki je kakšnih 30 kilometrov oddaljeno od Šanghaja, je ustvarilo okrožje za 20 tisoč prebivalcev, imenovano "Nemško mesto Anting". Arhitektura okrožja je podobna tipičnemu srednje velikemu nemškemu mestu, kjer je tudi vodnjak s kipoma Goetheja in Schillerja.

Leta 2005 je bilo zgrajeno "Britansko mesto" v Chengduju, kot navdih za to pa je služil britanski Dorchester. Leto dni kasneje je bilo pri Šanghaju zgrajeno Temzino mesto skupaj s 66-metrsko cerkvijo, ki je izjemno podobna katedrali v Bristolu. Prav tako blizu Šanghaja so miniaturne različice Barcelone, Benetk in naselja, podobnega skandinavskemu mestu.

Arhitekturni plagiati so sicer priljubljena turistična destinacija Kitajcev srednjega sloja, služijo pa tudi kot ozadje pri poročnih fotografijah.