Znanstveniki so za namene raziskav od konca aprila ulovili 17 kitov, preučili pa so šest živali. Pri dveh so odkrili vsebnost 31 in 24,3 bekerela cezija na kilogram telesne mase, je danes poročala japonska tiskovna agencija Kjodo, ki se sklicuje na podatke združenja kitolovcev.

Četudi je odkrita koncentracija cezija v kitovih telesih globoko pod življenjsko nevarno mejo 500 bekerelov, člani združenja kitolovcev menijo, da gre za kontaminacijo živali s cezijem kriviti jedrsko krizo v Fukušimi. Jedrsko elektrarno Fukušima je namreč hudo prizadel rušilni potres, ki je Japonsko doletel 11. marca. Posledično je v okolje iz poškodovane elektrarne ušlo veliko različnih radioaktivnih snovi, tudi cezij.

Japonska je sicer že leta 1987 prepovedala kitolov v komercialne namene in tako izpolnila zahteve v skladu z mednarodnim moratorijem na kitolov, ki je stopil v veljavo leta 1986. Ne glede na to pa je na Japonskem še vedno dovoljen kitolov v znanstvene namene, zaradi česar se država sooča s številnimi kritikami.