Hozjana je za zdaj obsodil interni organ, ki deluje znotraj študentske organizacije. Na ljubljanski policijski upravi pa so prav tako potrdili, da vodijo predkazenski postopek zaradi suma, da je bilo storjeno kaznivo dejanje na škodo ŠOUL. Zaradi nadaljnjih postopkov policije in varstva postopka pa več informacij trenutno ne morejo posredovati.

"Elementi korupcije in utaja davkov"

Na to, da na ŠOUL prihaja do dejanj, "za katera bi lahko pristojni organi presodili, da vsebujejo elemente korupcije in utaje davkov", je pred časom opozoril Rok Hodej, predsednik študentskega zbora, ki je zadevo nato predal v presojo študentskemu tožilstvu, to pa je vložilo obtožnico na študentski senat. Senat je včeraj potrdil obtožbe, da je Hozjan dovolil vsaj tri fiktivna nakazila in prek teh poskušal spraviti denar iz organizacije do tretjih oseb.

Natančneje, Hozjan je dovolil nakazilo 650 evrov Maši Hribar na njeno študentsko napotnico. S podpisom je jamčil, da je Hribarjeva januarja delala za ŠOUL. Toda Hribarjeva tega dela, za katerega je jamčil Hozjan, ni nikoli opravljala. Iz dokazov je razvidno, da naj bi bil honorar, nakazan Hribarjevi, v resnici namenjen Boštjanu Pišlerju.

To pa ni osamljen primer. Hozjan je neupravičeno nakazal 180 evrov tudi Mateju Premcu, češ da je ta delal za ŠOUL na sejmu Informativa. Toda kasneje se je izkazalo, da Premc tam nikdar ni delal. Hozjan naj bi tudi študentki Moniki Bizjak odredil nakazilo 650 evrov honorarja na njeno napotnico, a dela za organizacijo tudi Bizjakova ni nikdar opravila. Njen honorar je bil v resnici namenjen Žigi Vavpotiču, ki je delal za ŠOUL, a ni imel veljavne napotnice. Predsednica senata je tako Hozjanu naložila denarno kazen, pri čemer je zanimivo to, da je v prvih dveh primerih upoštevala predlog tožilca o višini kazni, pri tretjem primeru pa je presodila, da gre za hujšo kršitev poslovnika in je zato Hozjanu zvišala sprva predlagano kazen iz slabih 300 na slabih 600 evrov.

Hozjana ni bilo na obravnavi

Hozjan je sicer vse obtožbe zanikal. Povedal je, da v svojem mandatu nikdar ni odredil honorarja za delo, ki ga študenti na ŠOUL niso opravili, pravi pa, da je storil napako "v načinu odrejanja honorarjev," za kar prevzema vso odgovornost. Zagotovil pa je, da organizacija zaradi tega ne bo oškodovana, saj so vsi trije zgoraj omenjeni študenti že vrnili nakazan honorar.

Senat bi moral sicer o teh obtožbah razpravljati že minuli teden, toda Hozjan se je tako takrat kot včeraj izognil obravnavi. Prvič je bila obravnava prestavljena, včeraj pa so jo ob Hozjanovi odsotnosti senatorji vseeno opravili. Medtem pa je predsednik v ponedeljek nepreklicno odstopil s položaja. Naslednji teden se bodo z njegovim odstopom tudi uradno seznanili v študentskem zboru in takrat bo Hozjan nehal opravljati funkcijo. V nadaljnjih desetih dneh bodo poslanci predlagali novega kandidata in o njem glasovali na eni izmed svojih prihodnjih sej, predvidevajo v ŠOUL.