Predsednik sindikata je tako opozoril, da pripadniki SV nimajo možnosti za podaljšanje dela v SV po letu, ko pridobijo minimalne pogoje za predčasno upokojitev - torej ko dopolnijo 45 let starosti. Slovenski vojak tako ne more pridobiti pravice do pokojnine. Ima sicer možnosti prekvalifikacije ali prezaposlitve - a so zaposlitve 45-letnih vojakov v praksi redke. V letu 2011 je le pet nekdanjih pripadnikov SV sklenilo pogodbo o sodelovanju v rezervni sestavi SV, je razložil.

Hkrati je bila v preteklosti višina prispevne stopnje v sistemu obveznega dodatnega poklicnega zavarovanja prenizka, je dodal Milenkovič in pojasnil, da višina privarčevanih sredstev zato ne more nadomestiti predvidenih malusov. Ministrstvo za delo, družine in socialne zadeve je sicer obljubilo "interventni zakon", s katerim bi pokrili primanjkljaj, vendar se to po besedah Milenkoviča še ni zgodilo.

Na konferenci SMO so težave reforme predstavili z izračunom pokojnine za vojaka, ki se upokoji v letu 2011. Po novem zakonu bo imel pripadnik SV 18 odstotkov malusa, po prejšnjem pa bi ga imel 5,4 odstotka. To pri višini pokojnine pomeni, da bi se po starem zakonu izračunana 79,25-odstotna pokojninska osnova zmanjšala za tri odstotke, 75,25-odstotna osnova pa bi se zmanjšala za 18 odstotkov.

Po reformnem predlogu tudi ni zagotovljena socialna varnost delovnih invalidov. To še toliko bolj velja za pripadnike SV, ki delo opravljajo v vseh klimatskih razmerah in tudi v tujini, zato so stalno izpostavljeni trajnim poškodbam. Zadnja izmed pomanjkljivosti načrtovane pokojninske reforme pa po mnenju SMO bremeni civilne osebe, zaposlene v SV, ki že zdaj prejemajo dohodke, nižje od 724 evrov neto, kar predstavlja najnižjo pokojnino, je še opozoril Milenkovič.

SMO tako pri pokojninski reformi kot pogoj za upokojitev predlaga 30-letno delovno dobo za pripadnike in 25-letno delovno dobo za pripadnice SV. Pri tem naj se jim pokojnina odmeri v višini 80 odstotkov pokojninske osnove, k temu pa se za vsako dodatno leto delovne dobe odmerna stopnja poveča za pol odstotka do največ 85 odstotkov osnove. Istočasno bi morali spremeniti spremljajočo posebno zakonodajo, saj v sindikatu menijo, da osnova za pripadnike SV ne sme biti povezana s starostjo.

V ZDA ima vojak po 45 letu starosti osnovne pogoje za upokojitev, hkrati pa tudi možnost prezaposlitve znotraj ministrstva za obrambo, ki je v Sloveniji pripadniki SV po besedah Milenkoviča praktično nimajo. Rešitev bi bila tudi ustanovitev javnega zavoda za varovanje pomembnih objektov, kjer bi se lahko zaposlili vojaki SV po 45 letu starosti, je še dodal.