DSP poziva slovenske politične stranke, poslance, ministre in druge funkcionarje, naj se prenehajo boriti izključno za prestiž in oblast. "Naj se vendar že začnejo pogovarjati, poslušati in upoštevati drug drugega in naj s spremembo volilne zakonodaje omogočijo, da bo na volitvah imel možnost za izvolitev še kdo drug in ne le najbolj ubogljivi vojščaki strankarskih vojskovodij," piše v pozivu.

Prav tako v DSP pozivajo parlamentarne stranke, naj ne izsiljujejo predčasnih volitev, dokler ne izpolnijo naloge iz predhodne zahteve. Predčasne volitve pod nespremenjenimi pogoji bi po mnenju upravnega odbora DSP omogočile zgolj zamenjavo ene obstoječe in izpete garniture z drugo obstoječo in nič manj izpeto garnituro, ne da bi se zares kaj spremenilo.

Na DSP so spomnili, da je velik prispevek svojega moralnega kapitala k osamosvojitvi Slovenije vložila tudi slovenska kultura, dejansko težo odločitve in tveganja pa je s plebiscitom vzelo nase celotno ljudstvo. Zato je sleherna razprava o posamičnih zaslugah odveč, dodajajo.

"Spoštovani politiki, voditelji in izvršitelji - v teh 20. letih ste se polastili vseh možnosti odločanja, mnogi ste svoje položaje tudi zlorabili, vsi ste odgovorni za prihodnost države. Začnite razmišljati o strahu in brezupu, ki vse bolj prevladujeta v deželi, o klimatskih spremembah, ki nas ogrožajo, o nedoseženi enakopravnosti in družbenem položaju žensk in državljanov z drugačno spolno usmeritvijo, o gospodarstvu, ki potrebuje prostost za razvoj in ne nasvete in vsiljene kadre. Razmišljajte o kulturi, ki ne potrebuje drugega kot ustrezno spoštovanje in o šolstvu ter znanosti, ki potrebujeta možnosti za delo brez vedno novih finančnih in drugih pretresov," so pozvali v DSP.

Pogovor, medsebojni posluh, posluh za druge in delovanje v javno dobro so po mnenju upravnega odbora DSP ključni za izboljšanje stanja v državi. "Razmišljajte o tem, da smo državo pred 20 leti ustanovili zato, da bi jo imeli še dolgo potem, ko vseh nas že dolgo ne bo," so sklenili svoj poziv.