Strokovnjaka, ki sta 21. aprila - dan pred nadaljevanjem sojenja v zadevi Čista lopata - pregledala Ivana Zidarja, sta ugotovila akutno poslabšanje stanja na hrbtenici in odločila, da je operacija nujna, je na današnji novinarski konferenci povedala strokovna direktorica UKC Ljubljana Brigita Drnovšek Olup.

Zato je bil Zidar operiran še isti dan. Ker pa je bil operiran v večernih urah, ni odpadla nobena druga načrtovana operacija, zatrjuje Drnovšek Olupova.

Je pa komisija ugotovila administrativne nepravilnosti pri sprejemu Zidarja v obravnavo. Prvega moža SCT v obravnavo ni namreč sprejel dežurni zdravnik, kot je to običajno pri nujni obravnavi, pač pa je bil obravnavan v urgentni službi kliničnega oddelka za vaskularno nevrologijo in intenzivno nevrološko terapijo, torej na oddelku, kjer obravnavajo možganske kapi in podobno.

Zidarja je pregledala predstojnica omenjenega oddelka Bojana Žvan. Ugotovila je, da je operacija nujna in Zidarju predlagala nadaljnjo obravnavo pri nevrokirurgu. Zidarjev kardiolog Marko Gričar je potem na Zidarjevo željo posredoval pri nevrokirurgu Seyedu Yousefu Ardebiliju, ki ga je tudi operiral.

Ardebili tisti večer ni bil dežuren in je tisti večer opravil samo to operacijo. Da si je Zidar izbral zdravnika, ki ga bo operiral, je njegova pravica po zakonu o pacientovih pravicah, pravi Drnovšek Olupova. Tako po njenih besedah ni nič nenavadnega, da je Zidarja operiral Ardebili, saj je bil v tem času prost in je bil pripravljen izvesti operacijo.

Ob nujnih operacijah bolnik ne more izbirati kirurga

Vedno, ko gre za nujni primer, bolnik dobi ustrezno zdravljenje, ne glede na to, kdo to je, zatrjuje Drnovšek Olupova. Vendar pa je običajna praksa takšna, da v primeru nujne operacije bolnik praviloma ne more izbirati, kdo ga bo operiral. Operira ga dežurni zdravnik oz. zdravnik, ki je za določeno operacijo morebiti bolje usposobljen. Tako Drnovšek Olupova pritrjuje, da je bila pri izboru zdravnika za nujni poseg narejena izjema.

Zdravnik, ki je bil dežuren na večer Zidarjeve operacije, je bil usposobljen za izvedbo takšne operacije, vendar pa je Zidar želel, da ga operira Ardebili. Postopek sprejema Zidarja je bil po mnenju komisije sicer v skladu z zakonom o pacientovih pravicah, ampak neobičajen, pravi Drnovšek Olupova.

Na UKC Ljubljana so zato pripravili pisna navodila in opozorila o nujnosti upoštevanja standardnih postopkov tudi v nujnih primerih, da bi takšne kršitve preprečili v prihodnje.

Ardebili ni vedel, koga bo operiral

Drnovšek Olupova zatrjuje, da "Ardebili ni vedel, koga bo operiral, saj se niti ne spozna na to sceno". Sicer pa omenjeni nevrokirurg opravlja nujne operacije izven svojega predvidenega delovnega časa v povprečju štirikrat mesečno, je še pojasnila.

Ardebili je bil za opravljeno operacijo, ki je trajala štiri ure, plačan po nadurah, in sicer 13 evrov neto za uro. Strošek kliničnega centra za operacijo vključno s plačilom nevrokirurga pa je znašal 31 evrov na uro, je pojasnila Drnovšek Olupova.

Komisija je v nadzoru tako tudi ugotovila, da je bila dokumentacija o sprejemu Zidarja v obravnavo pomanjkljiva. Tako v dokumentaciji ni točno naveden postopek sprejema, je pa priložena klinična dokumentacija in izvid Žvanove.

Izredni interni strokovni nadzor je izvedla tričlanska komisija, sestavljena iz neodvisnih strokovnjakov različnih strok, ki se ukvarjajo s to patologijo, med drugim tudi sodni izvedenec.