"Ponudba za odstop je v takšnem primeru običajna. Če pa mi bo predsednik vlade ponudil nadaljnje sodelovanje, bom ponudbo sprejel. Začeto delo je treba nadaljevati in ga tudi dokončati. Pričakovanja smo doslej izpolnili," je dejal Žarnić. Premier pa se je že odločil: Roko Žarnić ostaja član ministrske ekipe.

Predsednik DeSUS Karl Erjavec sicer razume, da predsednik vlade ne more čez noč imenovati novega ministra in bodo to, kot pravi, v stranki upoštevali. Če pa bo želel Žarnić ostati v vladi po referendumskem petem juniju, bo stranka, kot je včeraj zvečer dejal Erjavec, "ustrezno reagirala". Že po seji sveta DeSUS je sicer prvak stranke dejal, da Žarnić pri svojem nadaljnjem delu ne bo imel mandata stranke. "Ne bo politični minister, temveč bo strokovnjak na svojem resorju," je poudaril Erjavec, ki Žarnićevega primera ne primerja z odstopom ministrice za lokalno samoupravo Duše Trobec Bučan, "saj slednja ni imela podpore pri svojem delu".

"Nobenih težav ne vidim, če bi na ministrstvo za okolje in prostor (MOP) prišel kdo bolj operativen. Na tem položaju potrebujemo ministra, ki ve, za kaj gre, in dobro pozna materijo tako na področju okolja kot tudi prostora, kjer zadeve najbolj šepajo. Urejanje prostora je cokla razvoja te države, saj se na različna dovoljenja čaka tudi po več let. To je rakava rana MOP, ki je doslej ni znal nihče urediti," je trenutno stanje na MOP včeraj komentiral predsednik SLS Radovan Žerjav. Prvak Zares Gregor Golobič dosedanjega Žarnićevega dela včeraj ni želel komentirati. Po njegovih besedah gre za izjemno zahteven resor, ki je težko obvladljiv za kogar koli. "Minister je vselej hitro odreagiral na naše zahteve, čeprav je zaradi preobilice dela nekoliko nesistematičen pri svojem delu. Ko je opravil nekatere kadrovske premike, so se na primer začela reševati vprašanja glede ravnanja z odpadki, na drugi strani pa zadev z dimnikarsko službo sploh še nismo začeli urejati," pravi predsednica odbora državnega zbora za okolje in prostor Breda Pečan, ki od ministrstva in preostalih vladnih služb pričakuje odločnejše ukrepe predvsem na področju sprejemanja občinskih prostorskih načrtov.

Kot je znano, je predsednik vlade Borut Pahor večkrat izrazil nezadovoljstvo nad stanjem na okoljskem ministrstvu, neuradno pa naj bi pred meseci razmišljal tudi o Žarnićevi zamenjavi. Ker je okoljsko ministrstvo postalo nekakšno ozko grlo, ki zavira delo celotne vlade, je premier v začetku lanskega oktobra tudi obiskal Žarnića in njegove najbližje sodelavce, s katerimi so določili štiri zakonske prioritete. Dodajmo, da sta v istem obdobju na neučinkovitost ministrstva opozorila tudi računsko sodišče in urad varuhinje človekovih pravic. Varuhinja Zdenka Čebašek - Travnik je takrat kot primer navedla okrog 500 nerešenih vlog s področja vodnih zemljišč, ki so na rešitev čakale dolgih deset let.