Habjan je povedal, da je ta odločitev dokončna, vendar pa napoveduje konstruktivno delovanje stranke, tudi v državnem zboru, seveda ob spoštovanju programskih usmeritev DeSUS. Svet stranke je sicer sprejel tudi sklep, da stranka ne podpira predlagane pokojninske reforme. Predsednik DeSUS Karl Erjavec je kot razlog za izstop ponovno navedel neenakopravnost njihove stranke v koaliciji. Tako njihova stranka po njegovih besedah ni mogla uveljaviti postavk iz koalicijskega sporazuma, povezanih s prioritetami upokojencev. Med drugim je ponovno poudaril, da vlada ni upoštevala niti enega predloga stranke glede pokojninske reforme.

Po njegovih besedah je DeSUS konstruktivna in državotvorna stranka in si v tej krizi niso želeli še politične krize. Leta 2008 so, pravi, dobili na volitvah dotlej najboljši rezultat, povabljeni so bili v koalicijo. "Od vsega začetka pa smo bili žal obravnavani podrejeno, oblikovala se je koalicija trojček plus DeSUS in v tej koaliciji nismo bili enakovreden partner," je dejal Erjavec. Pri tem izpostavlja tudi neuresničene cilje iz koalicijskega sporazuma, ki zadevajo položaj starejših. Eden od ciljev je bila tudi ustanovitev urada za starejše, vendar tega vlada ni uresničila.

Vlada ni upoštevala niti ene pripombe

Dotaknil se je pokojninske reforme. Pri tej ga najbolj moti, da vlada ni upoštevala niti ene pripombe stranke DeSUS. Izpostavlja še usklajevanje pokojnin. Po Erjavčevih besedah so upokojenci prvi prispevali k blaženju finančne situacije, zato se v DeSUS ne morejo strinjati s tem, da gre vlada v radikalne spremembe pri pokojninah, medtem ko se na drugih segmentih družbe nič ne zgodi. Pri tem izpostavlja javni sektor in dokapitalizacijo NLB. Kako naj razumemo vse te reforme, če pa na drugi strani vidimo, kako vlada lahkotno razpolaga z drugimi davkoplačevalskimi sredstvi, sprašuje Erjavec.

Pojasnil je, da je DeSUS ta mandat dvakrat zagrozil z izstopom iz koalicije, prvič ko je vlada predlagala zamrznitev pokojnin in drugič, ko je bilo predlagano usklajevanje pokojnin po švicarski formuli. DeSUS namreč s svojimi predlogi pri usklajevanju pokojnin ni uspel, medtem ko se je, tako Erjavec, na drugi strani koalicija pri nekaterih zadevah pogajala z SLS. Izpostavlja še, da je Pahorju večkrat predlagal, naj vnovič odpre pogovore o pokojninski reformi. Rezultat referenduma o malem delu je namreč po njegovih besedah jasno pokazal, kakšna je podpora vladi. "Vem, kaj se bo zgodilo petega junija. Nisem prerok, ampak vsak povprečen državljan zna oceniti, da ta reforma na referendumu ne bo uspela," je dejal Erjavec.

Ob padcu reforme ne bo konec sveta

Ob padcu reforme, dodaja, ne bo konec sveta in se ne bo nič posebnega zgodilo. Edina rešitev iz krize so po njegovih besedah investicije in nova delovna mesta. Erjavec je pojasnil, da je 44 svetnikov danes glasovalo za izstop in dva proti izstopu iz koalicije, kar je "povsem logična in racionalna odločitev. Kaj naj počnemo v vladi, ki nima posluha za nobeno našo pripombo?" Poslanci bodo sicer glasovali v skladu s programom stranke DeSUS in podprli vse rešitve, ki pomenijo večjo pravno in socialno varnost države. Podobno je danes napovedal tudi vodja poslanske skupine DeSUS Joško Godec. Izstop ne pomeni, da je DeSUS sovražnik te vlade, "temveč nismo več partnerji v tej vladi".

Sam zatrjuje, da bi DeSUS, če bi prej izstopil, povzročil politično krizo, sedaj pa je ne, ker ni več "faktor politične nestabilnosti". Ta se je po Erjavčevem mnenju zgodila že na referendumu o malem delu. Prvak DeSUS meni, da se bo sedaj nekaj moglo zgoditi, ali tehnična vlada ali predčasne volitve ali pa nezaupnica premieru. Ob tem pa so po njegovih ocenah predčasne volitve možne šele prihodnje leto spomladi. Ne predstavlja si, da bi Pahor kljub padcu pokojninske reforme vztrajal do konca, saj bi "to bilo samomorilsko".

Žarnić ostaja okoljski minister

Predsednik vlade Borut Pahor je v telefonskem pogovoru ministru za okolje in prostor Roku Žarniću zagotovil, da ostaja član ministrske ekipe. Prav tako bo na mestu državnega sekretarja na okoljskem ministrstvu ostal Peter Gašperšič, je za STA povedal Žarnić. Minister za okolje in prostor Roko Žarnić je ob današnjem sklepu sveta stranke DeSUS, da stranka odide iz koalicije, napovedal, da bo premierju Borutu Pahorju ponudil odstop z mesta ministra. Obenem pa je napovedal, da bo svoje delo nadaljeval, če mu bo predsednik vlade ponudil to možnost. Enako je napovedal Gašperšič.

Vsi vladni funkcionarji DeSUS so namreč ob izstopu DeSUS iz koalicije napovedali, da bodo premieru ponudili svoj odstop. Pahor je sicer danes pojasnil, da do treh julijskih referendumov ne namerava sprejemati kakršnih koli kadrovskih odločitev, ki bi utegnile biti posledica izstopa stranke DeSUS iz koalicije.