Kar ni šlo v Novo KBM, je šlo v Snago

Hajnšek je lastnik mikropodjetja MC Line, ki se ukvarja s programiranjem računovodskih programov za spremljanje zalog, odkup mleka in podobna opravila. Kangler ni bil niti leto dni župan, ko se je Hajnšek že znašel pred vrati uprave Nove KBM. Na Dnevnikovo vprašanje, zakaj je zanj veliko lobiral, je Kangler junija 2007 odgovoril: "Gospod Hajnšek je moj dober prijatelj, je strokovnjak in dober informatik, ki bi lahko bil v upravi banke dober svetovalec. Zakaj ne bi za takšnega podjetnika zastavil svojega imena? To sem storil že za marsikoga. Za vse tiste, ki hočejo dobro Mariboru, sem pripravljen zastaviti svoje ime."

Kangler je kmalu za tem zelo odločno zastavil svoje ime za to, da bi Hajnšek postal glavni direktor Zdravstvenega doma Adolfa Drolca Maribor. To mu sicer ni uspelo, uspelo pa mu je, da ga je novembra 2007 usidral na položaj svetovalca direktorja omenjenega zavoda. Vendar je Hajnšek v "podarjeni" službi zdržal samo pol leta. Sledil je njegov prodor po drugih kanalih: postal je predsednik nadzornega sveta podjetja Staninvest, v imenu občine je postal član v nekaterih drugih nadzornih svetih. Konec lanskega leta pa je navsezadnje uresničil svojo ambicijo: ustoličili so ga na čelo javnega komunalnega podjetja Snaga!

Hajnškovo podjetje MC Line je med Kanglerjevim županovanjem dobivalo številna občinska naročila. To podjetje je računalniško opremilo medobčinsko redarstvo, nato je razširilo svojo dejavnosti in vzpostavilo točke za brezplačni brezžični internet po mestu ter namestilo spletne kamere. Po prepričanju kriminalistov naj bi Kangler naročil, da so se vsi ti posli v skupni vrednosti več kot 60.000 evrov razdrobili na zneske pod 10.000 evrov zato, da za oddajo občinskih naročil ni bilo treba opraviti javnega razpisa.

"Zrihtal toto kamero"

O tem, kaj naj bi še potekalo v ozadju prijateljevanja Kanglerja s Hajnškom, so kriminalisti več mesecev tajno zbirali podatke. Med drugim naj bi ju marca 2009 ujeli med pogovorom, iz katerega naj bi izhajalo, da naj bi župan naročil Hajnšku, da uredi spletno stran Lovskega društva Duplek, ki naj bi dobilo še računalnik in anteno za brezžični internet. Istega meseca naj bi mu Kangler naročil, da naj mu "doli za na morje" pripravi eno anteno, in sicer "vse komplet", da bo imela njegova hčerka, če bo dalj časa na morju, vse na voljo. Tri mesece kasneje naj bi se Kangler svoji soprogi pohvalil, da naj bi mu Hajnšek "eno toto kamero zrihtal, ki sama snema, da stane 1000 evrov in da potem kar prek interneta domov gledaš, pa sučeš, pa vse." Kriminalisti sumijo, da je to tista kamera, ki so jo minulo sredo odkrili v ptičji hišici na Kanglerjevi posesti v Zimici. Zato so jo zasegli.

Hajnšek naj bi hotel še več. Ko je direktor Mariborskega vodovoda postal bivši Kanglerjev podžupan Danilo Burnač, naj bi Hajnšek klical župana in ga prosil, da bi se zdaj, ko se je Burnač "zasidral na vodovodu", tja prišel tudi on s "komplet poslovnim softwearom." Kangler naj bi ga tedaj prekinil, češ da ne "bosta zdaj o tem po telefonu".

Župan ves čas zanika kakršno koli nezakonito ravnanje in vztraja, da je žrtev politične zarote. Ivan Hajnšek pa je očitke na svoj račun komentiral: "Očitane nepravilnosti na moj račun so vsaj po mojem mišljenju na robu absurda oziroma smešne. Videti je, da sem nekakšna kolateralna škoda pri prisluškovanju telefona župana Franca Kanglerja. Če prav razumem obtožbe, sem za protiuslugo za župana postavil spletno stran Lovski družini Duplek, katere član sem tudi sam, in ji podaril računalniško opremo in anteno, županu spletno kamero, direktorici občinske uprave Milici Simonič Steiner pa prenosni računalnik skupaj s programsko opremo. Določene navedbe so se že takoj, v času pregleda, ovrgle. Ostalo pa se bo, upam, v čim krajšem času, razčistilo v predkazenskem postopku."