Vsakoletna srečanja na Bledu so po mnenju Turka "velik dogodek za Slovenijo", letos še zlasti v luči zaključka leta, ko je bila Ljubljana svetovna prestolnica knjige. Knjiga je način povezovanja sveta, knjig pa ni brez pisateljev, je dodal. Izrazil je obžalovanje, da se ni mogel udeležiti razprav na srečanju, zlasti na temo povezovanja različnih kultur "v času intenzivnih migracij in odmika nekaterih držav in voditeljev od koncepta multikulturalizma".

Zbranim ustvarjalcem je zastavil vprašanje, ali je jezikovna integracija priseljencev pogoj ali ovira za multikulturalizem. Vprašanje se mu zdi zanimivo, saj predstavlja "permanentni problem na vseh točkah, kjer se danes stikajo kulture", je pojasnil. Predsednik republike glede tega vprašanja pravi, da je jezikovna integracija pogoj za uspešno multikulturnost, pri čemer je dodal, da ne misli na avtohtone manjšine in staroselce.

Predsednik slovenskega centra PEN Marjan Strojan verjame, da na zastavljeno vprašanje obstaja "cela paleta odgovorov iz različnih oči", vendar pisatelji namesto specifičnih odgovorov raje podajajo opozorila na družbene težave. Kot je dejal, ga je izjava nemške kanclerke Merklove o mrtvem miltikulturalizmu prizadela, saj "vsaj polovica knjig na letošnjem srečanju prisotnih pisateljev govori drugače".

Multikulturalizem ni mrtev

Tudi predsednik mednarodnega PEN John Ralston Saul se je strinjal, da multikulturalizem ni mrtev. Na Bledu so se srečali predstavniki 33 PEN centrov, ki govorijo različne jezike, sam pa multikulturalizem dojema tudi kot svobodo izražanja. Ob tem je opozoril na zgodbo o babilonskem stolpu, po kateri ljudje različnih jezikov ne morejo delovati skupaj. Mednarodni PEN s 144 centri po mnenju Ralston Saula dokazuje nasprotno.

Na dopoldanskem zboru mirovnega odbora PEN na Bledu so člani pisali mehiškemu predsedniku glede tamkajšnjega dogajanja s pisatelji, japonskim prijateljem so poslali pismo solidarnosti, mednarodno agencijo za jedrsko energijo na Dunaju pa so pozvali k bolj striktni zakonodaji in večji transparentnosti. Na turške oblasti so naslovili pismo z zahtevo po dialogu in izpustitvi tam zaprtih pisateljev in novinarjev, je za STA pojasnil predsednik omenjenega odbora Edvard Kovač.

Podobno pismo so naslovili tudi na sirsko vlado in pozdravili individualne pobude palestinskih in izraelskih članic PEN, ki so na Bledu prvič pripravile skupno besedilo o miru na Bližnjem vzhodu. Besedilo zaradi politične vsebine še ni uradno, vendar je PEN "dal okrilje za simbolični dogovor izraelske pisateljice Blume Finkelstein in predsednice palestinskega centra Hanan Awwad", je še pojasnil Kovač.