Po soglasni odločitvi izvršnega odbora je sedaj na potezi svet stranke, ki bo odločitev odbora potrjeval 6. maja, kar pa je bolj kot ne formalnost. Vkolikor bo izstop izglasovan, bo najverjetneje s položaja odstopil tudi minister za okolje in prostor Roko Žarnić, ki sodi v kvoto stranke DeSUS. Erjavec je v izjavi za javnost še povedal, da bo DeSUS konstruktivna opozicija, ne verjame pa, da bi Pahorjeva manjšinjska vlada lahko zdržala do konca mandata.

Kot je pojasnil, so izvršni odbor stranke in tudi nekateri pomembni funkcionarji stranke odločitev, da izvršni odbor predlaga svetu stranke izstop iz vladne koalicije, sprejeli soglasno. "Vsi smo mnenja, da stranka DeSUS ne more več sodelovati v tej koaliciji, kjer tudi ni posluha za poštenje," je poudaril Erjavec. Ob tem je omenil delo Trobec Bučanove, ki je po njegovih besedah skušala svoje delo opravljati pošteno.

Že včeraj smo pisali, da je Karl Erjavec po odstopu ministrice za lokalno samoupravo Duše Trobec Bučan napovedal, da bo stranki DeSUS predlagal odhod iz koalicije. Na novinarski konferenci je tako pojasnil, da so okoliščine zrele, da se izvršni odbor stranke odloči, ali je še smiselno, da DeSUS ostane v koaliciji, ni pa mogel napovedati, ali bodo v odboru stranke njegov predlog podprli.

Več si preberite v članku: Okoliščine so zrele za odločitev o odhodu, novega ministrskega kandidata ne mislimo predlagati

Erjavec je ostal trden tudi potem, ko ga je premier Borut Pahor danes skušal prepričati, naj si premisli. "Na odbor bom šel z istim predlogom, kot včeraj,“ je bil odločen. Odbor stranke se bo sestal danes in ob 14. uri na novinarski konferenci pojasnil svoj sklep.

Erjavec je pred današnjo sejo izvršnega odbora stranke povedal, da sta s premierom Pahorjem danes imela dolg pogovor, zlasti o sodelovanju DeSUS v tej koaliciji. "Povedal sem, da se je ta vlada očitno izpela, da ne verjamem, da lahko še kar koli izpelje. Vemo pa, da so potrebne določene reformne spremembe," je poudaril predsednik DeSUS.

Predsedniku vlade je tudi povedal, da obžaluje, da se niso uspeli uskladiti glede pokojninske reforme, kljub temu, da so bili zelo blizu. "To je tudi eden pomembnih razlogov za to, da bom danes predlagal izhod iz koalicije," je pojasnil Erjavec.

Pahor je po besedah predsednika DeSUS zaskrbljen. "Vendar to zaskrbljenost delimo vsi. Vemo, da je politična situacija težka, da je Slovenija blokirana. Morda je ravno ta korak DeSUS danes prvi korak k deblokadi te situacije," je še poudaril.

Odločitve izvršnega odbora Erjavec ni želel napovedati, je pa dejal, da bi bila v primeru izstopa stranke iz koalicije najboljša rešitev "gotovo predčasne volitve". Poslanci in še nekateri predstavniki stranke pred sejo izvršnega odbora stranke niso dajali izjav.

Niso pa vsi zadovoljni, kako se je zadeve lotil premier, saj v strankah LDS in Zares menijo, da bi se moral Erjavec "dokončno odločiti, ali je v koaliciji ali ne“. V Zaresu poudarjajo, da predčasne volitve niso pogojene izključno z izstopom te stranke iz koalicije, temveč od kvalificirane večine v DZ. Pravijo, da je za kaj takšnega dokaz tudi dejstvo, da je DeSUS pri glasovanju o pokojninski reformi in o proračunu glasoval proti koaliciji, pa so bili zakoni kljub temu sprejeti.

Preberite še:

- Golobič je Pahorju in Kresalovi predlagal, naj vsi trije odstopijo

- Odzivi: Janša in Tanko pisala Pahorju, Kumer ne vidi potrebe po predčasnih volitvah