Kot smo poročali že včeraj, so navedene spletne igralnice pokra  trenutno v ZDA nedostopne, ameriške uporabnike pa ob obisku njihovega naslova pričaka obvestilo FBI. Pri Pokerstars in Full Tilt - dveh največjih spletnih igralnicah - so že ustavili poslovanje z gotovino znotraj ZDA. Evropski (in slovenski) poker igralci zaenkrat še ne občutijo posledic ameriške gonje proti enemu najdonosnejših poslov, ki dnevno pridobiva na tisoče novih uporabnikov in plačnikov.

Čeprav je dostop do teh strani onemogočen tudi iz drugih držav, igralec pokra „tako ali tako ne igra pred spletnega brskalnika, temveč uporablja ti. klient oz. računalniški program, ki se poveže na strežnik in ne na samo spletno stran igralnice, tako da ni nobene razlike,“ nam je povedal ljubiteljski igralec spletnega pokra, ki želi ostati anonimen.

Uporabnikov izven ZDA akcija FBI ni prizadela. (Klikni za povečavo.)

Pranje denarja in goljufija?

Spletne igre na srečo v ZDA sicer niso prepovedane, je pa od leta 2006 prepovedan prenos sredstev s finančnih ustanov na spletne igralniške strani; zakon prepoveduje nakazovanje denarja, plačevanje s kreditno kartico ali uporabo drugih plačilnih sistemov za posredovanje denarja spletnim igralnicam.

A to spletnih poker igralnic ni zaustavilo. PokerStars, Full Tilt Poker in Absolute Poker naj bi z goljufijo "preslepile" Viso, MasterCard in ostale ponudnike sistemov plačevanja, da so izvrševala nakazila ameriških uporabnikov. Plačevanje naj bi "priredili" tako, da so uporabniki navidezno kupovali na primer nakit ali žogice za golf, denar pa je šel v resnici na njihove račune pri spletnih igralnicah. Po podatkih ameriškega pravosodnega ministrstva naj bi se na takšen način v spletne igralnice stekalo več milijard dolarjev plačil, igralnice pa naj bi imele tudi večje število "sostorilcev", ki naj bi jim z ustanavljanjem lažnih podjetij in spletnih strani pomagali prikrivati nakopičeni denar.

Spletne igralnice pa so šle še korak dlje. Potem ko so ameriške zvezne oblasti leta 2009 štirim spletnim igralnicam, med katerimi sta bili tudi Poker Stars in Full Tilt,  zamrznile bančne račune, naj bi njihovi vodilni člani podkupili nekaj manjših bank, s katerimi so nato lahko nemoteno sodelovali. Neka zasebna banka v Utahu naj bi na primer prejela 10 milijonov "investicije" od posameznikov, povezanih z omenjenimi poker stranmi, v zameno pa naj bi banka za njih brez posebnih vprašanj obdelala nezakonita nakazila od iger na srečo.

Ameriške uporabnike je ob obisku treh največjih spletnih igralnic pokra čakalo obvestilo FBI. (Klikni na sliko.)

Kazen mora biti vzgojna, verjamejo tudi v ameriškem pravosodnem ministrstvu. Poleg tega, da so že zamrznili domene in 76 bančnih računov, pa enajstim vpletenim posameznikom grozi od 5 do 30 let zapora in najmanj 3 milijarde kazni za pranje denarja.

Globa je vrtoglavo visoka; če bo prišlo do obsodb, bi kaj hitro uničila trenutno največje spletne igralnice pokra na svetu. A verjetno je precej naivno pričakovati, da bi to zares lahko pomenilo konec spletnega pokra. Področje, na katerem lahko teoretično vsak pride do bajnega zaslužka, vsak dan privablja na tisoče novih udeležencev in tako ustvarja eno najhitreje rastočih industrij na svetu.

In ker prohibicija nikoli ni bila zares delujoč koncept, se poraja vprašanje, kakšni so pravzaprav motivi ameriške vlade. Ali je globa zares tako visoka le zato, ker bi skušale oblasti na takšen način "prestrašiti" prihajajoče akterje v spletnem pokru, da se v te posle ne bi podajali?

Na različnih spletnih portalih, forumih in blogih se je prijela druga ideja: da ameriško vlado bolijo priložnosti, ki so jih zamudili na davčnem področju, ko so se leta 2006 s prepovedjo spletnih iger na srečo umaknile iz tega posla, ki je vse od tedaj v neznanskem razcvetu, in da 3 milijarde predstavljajo prav ta zamujeni proračunski denar.

Pohlep, maščevanje in izdaja: notranji razlogi za zlom imperija spletnega pokra