Vendar pa zaradi počasnosti državnih organov in neodločnosti bolnišnice v Sežani tovrstnega odnosa v zadnjih dneh pred smrtjo mnogi ne bodo deležni. Predsednica Slovenskega društva Hospic Tatjana Fink je namreč povedala, da sežanska bolnišnica po štirih mesecih pogajanj razmišlja o umiku iz tega sodelovanja. Po besedah Finkove v bolnišnici menijo, da s predvidenimi sredstvi, ki bi jih zagotovilo zdravstveno ministrstvo, ne morejo sestaviti ekipe, ki bi strokovno in kakovostno oskrbovala 12 na smrt bolnih, kolikor jih sprejme Hiša hospic. Posledično z ministrstva za zdravje Hiša hospic do zdaj ni prejela niti evra.

Ker pa v društvu niso želeli, da hiša, za katero so si prizadevali več let, sameva zdaj, ko je zgrajena in opremljena, so se odločili, da bodo prvih nekaj mesecev tako za medicinsko kot tudi za psihosocialno oskrbo manjšega števila bolnikov poskrbeli sami. In sicer denar za to črpajo iz donacij društva, ki je lansko leto zbralo 90.000 evrov. "Toda ta sredstva ne bodo trajala dolgo," opozarja Finkova, ki upa, da bodo na pogovorih na ministrstvu za zdravje naslednji teden le sprejeli neko odločitev, ki bo v prid ljudem s potrebo po negi v zadnjih dneh in tednih svojega življenja.

V tem trenutku Finkova noče niti slišati o tem, da bi Hišo hospic opustili: "Vanjo smo vložili preveč truda in energije. Tak projekt je nujen v Sloveniji in prepričana sem, da ga znamo in zmoremo voditi." Finkove odločitev bolnišnice Sežana, da odstopi od projekta, sicer ne bi presenetila, jezi pa jo, da se že pred štirimi meseci "niso izjasnili", saj bi tako privarčevali kar nekaj časa. Predsednica razmišlja, da se bo mogoče kakšna druga zdravstvena ustanova v Sloveniji odločila, da prevzame vajeti in sestavi ekipo, ki bo kakovostno oskrbovala 12 bolnikov za 240.000 evrov. Najbolj praktična rešitev bi bila, če bi se na to pobudo odzval na primer ljubljanski klinični center, saj bi bilo že logistično lažje tako za klinični center kot tudi za Hospic.

Za Hišo hospic obstaja še ena rešitev, odkriva Finkova, a je žal tudi ta odvisna predvsem od birokratskih mlinov. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je namreč februarja sprejelo pravilnik o standardih in normativih socialnovarstvenih storitev, ki uvaja nov pojem oskrbni dom. Ko bo pravilnik začel veljati, bo društvo lahko zaprosilo za delovno dovoljenje, saj uvedba te nove oblike oskrbe društvu omogoča izvajanje psihosocialne oskrbe na smrt bolnih. Omenjeni pravilnik bi Hiši hospic dajal pravno podlago, na osnovi katere bi se lahko prijavljali na morebitne razpise oziroma bi se prijavili za opravljanje koncesije paliativne oskrbe. Zataknilo pa se je pri objavi omenjenega predpisa. Pravilnik bo namreč začel veljati nekaj dni po objavi v Uradnem listu, a se do zdaj to še ni zgodilo. "Ne vemo, zakaj toliko časa traja, da se neki pravilnik objavi v Uradnem listu," se Finkova sprašuje, kje se je znova zataknilo, in obžaluje, da Hiša hospic zaradi neprestanih ovir nikakor ne more zaživeti s polnimi pljuči.