Holder, ki se je o morebitnem sprejetju zapornikov danes ob robu konference ministrov za pravosodje Zahodnega Balkana pogovarjal tudi s slovenskim kolegom Alešem Zalarjem, je še pojasnil, da se ZDA o tem dogovarjajo tudi z drugimi državami v regiji in svetu.

Pahor pa je povedal, da so o sprejetju zapornikov govorili tudi v luči migracijskih tokov v Sredozemlju. Kot je dejal, je ameriškega ministra obvestil o političnih procesih v Sloveniji, povezanih s sprejetjem enega ali dveh zapornikov iz Guantanama.

Ponovil je, da vlada ne bo vztrajala pri sprejetju zapornikov, če bo DZ temu nasprotoval. Po njegovem mnenju je vzpodbudno, da parlamentarni odbor za zunanjo politiko na razpravi o tem vprašanju, ki je potekala pred časom, ni sprejel sklepa, s katerim bi zavrnil morebitno sprejetje zapornikov. Po besedah premiera je 13 držav članic EU že sprejelo pripornike iz Guantanama, a nobena nima težav zaradi tega.

Zalar pa je na novinarski konferenci izpostavil, da je med Slovenijo in ZDA že vrsto let zgledno pravosodno sodelovanje. "Skušali ga bomo še okrepiti, med drugim si prizadevamo za tesnejše sodelovanje med tožilci," je dejal. Pojasnil je še, da ga je ameriški kolega Holder prosil za pomoč in podporo pri postopkih v EU, povezanih z bojem proti terorizmu.

Ameriški minister Holder se je danes na Brdu pri Kranju po novinarski konferenci sešel še z notranjo ministrico Katarino Kresal. Ta je po pogovorih povedala za medije, da je sogovornika seznanila s trenutno pravno podlago za sprejetje zapornika iz Guantanama in da bo odločitev odvisna tudi od tega, "kako bo dihala naša družba", torej ali bo ozračje v Sloveniji pozitivno ali ne.

Ministrica je še pojasnila, da so ZDA v zvezi s sprejetjem zapornikov iz Guantanama že pred časom naslovile prošnjo za pomoč na celotno EU. V ZDA bi bili po njenih besedah "veseli vsakršnega sprejetja". "Nič ne pričakujejo, tudi nič ne zahtevajo, bi bili pa zadovoljni, če bi tudi Slovenija koga sprejela in tega niti ne skrivajo," je dejala Kresalova. Spomnila je še, da postopek za sprejetje zapornikov v Sloveniji še ni stekel, in izrazila prepričanje, da bo "obveljala rešitev, ki je dobra za Slovenijo".

Kresalova in Holder sta sicer po besedah ministrice v današnjih pogovorih največ pozornosti namenila sodelovanju pri preganjanju kriminala in korupcije. Ameriška stran si želi tesnejšega sodelovanja s Slovenijo in jo zanimajo nekatere dobre prakse.

Vlada je novelo zakona o tujcih, ki omogoča morebitno sprejetje zapornikov iz Guantanama, potrdila 24. februarja, potrditi pa jo mora še državni zbor. Za uveljavitev zakona so določeni trije meseci po sprejetju zakona v DZ.