Najprej poskrbimo za čimbolj zdrav način življenja: primerno prehrano (svežo, kakovostno, bogato s hranilnimi in varovalnimi snovmi ter tekočino), zvrhano mero počitka in spanja, učinkovito sprostitev, organizmu prijetno telesno in duševno razbremenitev, za redno prijazno in prijetno telesno dinamiko (gibanje) ter za okrepitev splošne odpornosti organizma. Ta je pogojena tudi s psihično stabilnostjo in socialno harmonijo.

Na pragu pomladi je pomembno organizmu zagotoviti dovolj nekalorične, brezalkoholne tekočine (pozimi se človek mimogrede odvadi piti). Namesto prave kave si privoščite zeleni ali beli čaj. Zeleni, beli in rumeni ter tudi rdeči čaj spodbujajo varovalne mehanizme v telesu, zmanjšujejo možnost za nastanek raka in stimulirajo razmnoževanje koristnih črevesnih bakterij. Prvi trije čaji zavirajo rast bakterij tipa E.coli in salmonele, hkrati pa ne škodijo preostalim črevesnim bakterijam. S 4 skodelicami belega, zelenega ali rumenega čaja na dan boste svoj imunski sistem obdržali v optimalni/vrhunski formi. Spomladanska utrujenost je lahko povezana tudi s preobčutljivostjo oziroma alergijo. Vpliva pa tudi na razpoloženje - povzroča lahko pobitost, apatijo, vznemirjenost, vzkipljivost in tako dalje.

Ker vsaka utrujenost zahteva okrepitev in regeneracijo organizma, poskrbite tudi, da boste vsako jutro vstali naspani in spočiti. Zato več pozornosti posvetite svojim spalnim navadam in razvadam ter vztrajajte pri spodbudni spalni higieni. Kar pomeni, da se izogibate lenobnega dremanja čez dan, hodite spat in vstajate ob istih urah, ste čez dan živahni in aktivni, zvečer (vsaj dve uri preden ležete k počitku) pa se izogibate športu in rekreaciji, saj vas bosta predramila in spodbudila vašo čuječnost. Zvečer ne jejte obilnih in težkih obrokov, odpovejte se alkoholu, popoldne in zvečer se izogibajte kofeinu, v postelji se pred spancem umirite s knjigo, glasbo, pogovorom, nežnostjo v dvoje, meditacijo... Skandinavski znanstveniki ugotavljajo, da je mogoče z zdravim, organizmu in okolju prijaznim načinom življenja zmanjšati pojavnost spomladanske utrujenosti kar za polovico oziroma vsaj v treh četrtinah primerov znatno ublažiti težave, ki jih povzroča.